Nem csupán a négymilliárd forintos kárt okozó ipari kémkedési ügy, de az annak nyomán indult lejárató kampány is súlyos károkat okozott a Diagon Kft.-nek – tájékoztat a Népszava.
Kétéves nyomozás után került a bíróság elé a hazai bűnügyi krónikákban példátlan ipari kémkedési ügy. Ismeretes, a Diagon Kft. két vezető beosztású munkatársa fondorlatosan, több mint fél éven át tartó adatlopás-sorozatot követett el. Tízezernél több adatállományt másoltak ki saját használatú – egyébként a cég tulajdonában álló – számítógépeikre. Ezen adatok között minden olyan információ szerepelt, melyek felhasználásával más számára is lehetővé vált a termékek gyártása és forgalmazása, piaci helyének – teljes vagy részbeni – átvétele.
Az ügyben lényeges, hogy a Diagon Kft. piacvezető cég a hematológiai reagensek fejlesztésében, gyártásában. Termékeit több mint száz országba exportálja évi sokmilliárdos értékben. A cég termékeinek nagy része oltalom alatt álló szabadalom alapján készül. (Ilyen például a világon leggyorsabb, legolcsóbb és legmegbízhatóbb H1N1-vírusteszt.)
A vállalat minőségbiztonsági vezetője, H. Sándor és a műszaki igazgató, T. Lajos az adatlopást követően felmondott, és a konkurens Diachem Kft.-nél helyezkedtek el. Az őket alkalmazó ügyvezető, P. Zsolt a harmadrendű vádlottja az ügynek.
A vádlottak a megszerzett adatokat megosztották P. Zsolttal, hogy – közreműködésükkel – az új cég nevében és javára hasznosítsa azokat. Az ügyvezető tárgyalásba kezdett a meglopott cég egyik üzleti partnerével a szabadalommal védett termékek teljes technológiájának és a hozzá tartozó minőség-ellenőrzési folyamatnak az értékesítésére, melynek eredményeként megkezdődött a gyártás előkészítése, és ezzel párhuzamosan az üzleti partner a Diagon Kft.-vel korábban megkötött megállapodását fel is bontotta.
Amióta a Diagon feljelentést tett az ügyben, sorozatos és szándékos lejárató kampány indult ellene a jobboldali sajtóban. Egyebek mellett termékeik minőségét, megbízhatóságát vonták kétségbe, illetve a kémkedés tényét épp a kárvallott elleni – üzleti érdekeken nyugvónak tűnő – támadásokra használták fel.
Információk szerint a Diagon a valótlan, hitelrontó közlések miatt vagyoni és nem vagyoni kártérítési perek sorozatát kívánja indítani. Információk szerint ezek értéke éppoly szokatlanul magas lehet, mint az ipari kémkedésé: a százmilliós nagyságrendet is elérheti. Feltehető, hogy a kémkedéssel okozott kárt és kamatait is polgári perben követeli majd a kárvallott a Diachemtől.