• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Ismét mernek betegeskedni

Lapszemle Forrás: Világgazdaság

Tavaly 5,2 milliárd forinttal többet költött az OEP táppénzre a költségvetésben előirányzottnál.

A munkavállalók láthatóan kevésbé tartanak attól, hogy a hiányzás miatt esetleg elveszíthetik állásukat – írta a Spiegel Online. A Die Welt a berlini egészségügyi minisztérium adataira hivatkozva arról adott hírt, hogy január-március között egészségügyi okok miatt átlagosan 2,1 napot voltak távol a teljes munkaidőben foglalkoztatottak. Ez 12 százalékos emelkedés 2009 első negyedévéhez képest. A leggyakrabban izom- és gerincbántalmakkal, különböző sérülésekkel, illetve légúti megbetegedésekkel vagy pszichés panaszokkal írják ki az orvosok a dolgozókat.


A rövid távú változást elsősorban a konjunktúra javulására vezetik vissza az elemzők, hosszú távon pedig a sérülésveszélyes fizikai munkakörök arányának csökkenésével, továbbá a részidős foglalkoztatás terjedésével magyarázzák a távolléti statisztika javulását. Rossz gazdasági helyzetben a dolgozók általában igyekeznek a hiányzások csökkentésével is jelezni lojalitásukat.


A dublini székhelyű, az élet- és munkakörülmények javítását zászlajára tűző Eurofound adatai szerint a németek uniós viszonylatban feltűnően keveset hiányoznak a munkából egészségügyi okok miatt. A magyarok nagyjából az európai átlag körül teljesítenek mind a betegszabadságot igénybe vevők arányát, mind az egy főre jutó szabadnapok számát tekintve. A listát a finnek, illetve a portugálok vezetik. Előbbieknek majdnem a fele kiíratja magát az orvossal (egyéves időtartamot tekintve), igaz, csak rövid időre. A portugáloknak viszont alig az ötöde megy betegállományba, ám aki igen, az átlagosan több mint hatvan napra.


A válság hatására kialakult munkanélküliség és a rövid ideig tartott influenzajárvány is oka annak, hogy Magyarországon tavaly 5,2 milliárd forinttal többet költött az Országos Egészségbiztosítási Pénztár táppénzre a költségvetésben előirányzott 102,8 milliárdnál. Így nem tudni, hogy a 96,5 milliárdban meghatározott idei költségvetési előirányzat mire lesz elég, hiszen az év első három hónapjában már 22 milliárd forintot fizetett ki az OEP erre a célra. Pedig a járványügyi szakemberek őszre becsülik az új influenzajárvány második, komolyabb hullámát.