Elolvadt az egészségügyi reform pénzügyi sikere 2009-re.
A potyautasok kiszűrésével több tízmilliárdos többletbevételhez
jutó Egészségbiztosítási Alap jövőre 5,2 milliárdos hiánnyal zár – tájékoztat a Népszabadság. Ennek az a magyarázata, hogy a Molnár Lajos-féle egészségügyi reformtörvények sikeréből, a többletből finanszírozza a kormány a minimálbér kétszeresénél kevesebbet keresők és munkáltatóik összesen 4 százalékos járulékcsökkentését.
Jövő év április elsejétől a minimálbér kétszeresénél kevesebbet keresők a 29 százalékos társadalombiztosítási járulék helyett 26,5 százalékot, a munkaadóik az eddigi 3 százalékos egészségbiztosítási járulék helyett 1,5 százalékot fizetnek majd.
Az előterjesztők tovább szűkítették a költségvetési kiadásokat is. Ténylegesen 1449,9 milliárdot költhet az ágazat a gyógyításra, a gyógyszerre, nominálisan csökkent az összeg. A gyógyításra költhető keret egy százalékkal kevesebb lesz, mint az 2008-ban. Ezen belül körülbelül kétmilliárd forinttal csökken a háziorvosi keret, százmilliót lecsíptek a fogászatból. A kórházak sem járnak jól, ők reálértékben 6-7 százalékos veszteséggel számolhatnak. A kiadásaik egy része már így is fedezetnélküli költség, hiszen az energiaköltségek állandó növekedését eddig sem kompenzálták az ellátásért kapott díjak.
Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár információ szerint kötelező közalkalmazotti béremeléseket sem kapta meg valamennyi intézmény. A gyógyszerkiadásokra majdnem ugyanannyi költhető, mint az idei mintegy 340 milliárdos keret. Újdonság, hogy ezt az összeget megosztották a havi finanszírozásban elkölthető 300 milliárdra, további mintegy 35,7 milliárdot úgynevezett céltartalék alapba címkéztek az előterjesztők. Hasonló módon „tettek félre" egy másik összeget a kórházi gyógyításra költhető keretből, 27 milliárdot bérpolitikai intézkedésekre. Ezen összegek felhasználhatóságát erős kormányzati kontroll köti.
Sinkó Eszter közgazdász a költségvetési tervezettel kapcsolatban elmondja, reálértéken 40-50 milliárddal jut kevesebb jövőre az egészségügynek. Sajnálatos az is, hogy a kormány az Egészségbiztosítási Alapból, a járulékfizetőkkel fizetteti meg az idei évtől a gyedkiadások felét. Ez a tétel korábban teljes egészében az állami költségvetést terhelte. Ha ez 45 milliárdos gyedfinanszírozás nem lenne, akkor az egészségügyi kasszát jövőre a reálértéket megközelítő keretek között lehetne finanszírozni. A szakember szerint az egészségügy már eddig is nehezen viselte az évek óta tartó megszorításokat.