Van aki jelentősen többet, s van aki némileg kevesebb pénzhez jut az új rendszerben.
Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) adataiból kiderül, a vegyes praxist fenntartó háziorvosok rosszul, a külön felnőtt vagy gyerek betegeket fogadók jól jártak az Egészségügyi Minisztérium (EÜM) és a családorvosok érdekképviseletei által kötött, a vizitdíj pótlását célzó megállapodással.
Mint ismert, Székely Tamás egészségügyi miniszter és többek között Éger István, a Magyar Orvosi Kamara (MOK) elnöke arról egyezett meg, hogy a kormány összesen 10 milliárd forinttal enyhít a vizitdíj megszűnéséből eredő gondokon. A márciusi népszavazáson a választók többsége az önrészfizetés eltörlésére voksolt, ezért havi 150-200 ezer forinttal kevesebből kellett volna gazdálkodnia a családorvosoknak. Az egyezség alapján megemelték a háziorvosok finanszírozásának tetemes részét adó „kártyapénzt", illetve a náluk megjelenő betegek jogviszonyának ellenőrzéséért esetenként 50 forintot kapnak. Az utóbbi tételt ebben a hónapban még nem fizették ki a doktoroknak, akik júliustól számíthatnak erre, ellenben a vizitdíj-kompenzációt áprilisra visszamenőleg megkapják.
A kormány döntése értelmében egyszerűsödött az adminisztráció is. A jövőben a 14 év alatti gyerekeknél csak az első esetben kell az orvosnak ellenőriznie a jogviszonyt, s akkor meg is kapja az ellenőrzésért járó pénzt. Székely Tamás korábban azt mondta, hogy átlagosan 47 százalékkal emelkedik a kártyapénz összege, s azért is pluszpénzt kap az orvos, ha több szakasszisztenssel dolgozik.
Az OEP adatai alapján a vegyes praxisok 160 ezer forinttal kapnak többet, mint amennyi pénzhez vizitdíj nélkül jutnának, de 13 ezerrel kevesebbet, mint amennyihez az önrészfizetési rendszerben a betegek hozzájárulásával együtt hozzájutottak. A felnőttpraxisok átlagosan 150 ezer, míg a gyermekrendelők 142 ezer forinttal gazdagodtak a vizitdíj nélküli állapothoz képest. A MOK elnöke a lapnak elmondta egyelőre nincs sok tapasztalatuk a kifizetésekről, az érintettek azonban megkapták az emelt összeget. Éger István szerint meg kell várni azt is, hogy a jogviszony ellenőrzéséért járó összegek hogyan illeszkednek ehhez, s abból mennyi bevétele származik a családorvosoknak. Erre néhány hónapot várni kell.