A botrány amiatt robbant ki, hogy az OEP márciusban duplán utalt kéthavi finanszírozást.
Nem hibának, hanem jogosnak tartja a körmendi kórházat korábban, valamint jelenleg működtető cég is, hogy az Országos Egészségbiztosítási Pénztártól (OEP) megkapták a decemberi és januári gyógyító munka után járó közfinanszírozást. A botrány amiatt robbant ki, hogy az OEP márciusban duplán utalt kéthavi finanszírozást, így a pénzt az intézmény korábbi, valamint jelenlegi működtetője is megkapta.
Az OEP észlelve a tévedést, visszafizetésre szólította föl a korábbi működtetőt, a Kern József üzletember tulajdonában lévő Medisyst cégcsoporthoz tartozó Dr. Batthyány Strattmann László Kórház Egészségügyi Szolgáltató (BSL) Kft. -t. A cég azonban - amely februártól kiszállt a kórház működtetéséből - nem érti a problémát, szerintük jogosan jutottak a több mint százmillió forinthoz. Németh Attila, a BSL akkori ügyvezetője ezt azzal magyarázta, hogy a régi-új üzemeltető, a körmendi önkormányzat jogutódlás nélkül, új cég alapításával vette át a kórházat, amelyet ezért „újra kellett indítani a finanszírozással együtt". Mivel a Körmend Egészségügyi Szolgáltató Nonprofit Kft. csak januárban alakult, a korábbi munka után járó pénz még az akkori üzemeltetőt illeti. A cég ezért nem utalja vissza az összeget, s akár a jogi eljárást is vállalják, amelyet az OEP erre az esetre kilátásba helyezett.
A közfinanszírozáshoz korábban három, ma két hónapos átfutással jutnak hozzá az OEP-pel szerződött gyógyintézmények, emiatt pedig az önkormányzat ugyancsak jogosnak tartja, hogy a tulajdonában lévő nonprofit kft. megkapta az összeget. Bebes István, Körmend fideszes polgármestere elmondta: amikor a BSL 2007-ben átvette a kórházat, az önkormányzat is lemondott az egyébként neki járó finanszírozásról a magáncég javára. „Úgynevezett engedményezési szerződést írtunk alá, hogy a dolgozók bérét és a beszállítókat ki tudják fizetni, a szolgáltatás pedig zavartalan maradhasson" - közölte. Ilyen megállapodás azonban most nem került szóba.
A polgármester szerint az önkormányzat azért nem látott esélyt a jogutódlásra és alapított új céget, mert nem ismerhették meg a magáncég működésével kapcsolatos iratokat, márpedig úgy nem vállalhattak semmilyen kockázatot, például egy esetleges adósság átvételét.
A működtetők egyelőre nem tudnak megegyezni a Medidyst által végzett kórházfejlesztés értékében. Bebes István elmondása szerint a beruházások fejében eleinte több százmillió forintot követelt tőlük Kern József. Az összeg később 157 millió forintra mérséklődött, jelenleg 102 milliónál tartanak.
Kern József közölte, nettó 125 millió 865 ezer forintot kérnek, annyi a decembervégi, független könyvvizsgálók által auditált érték.
Az OEP azt mondta, hogy a finanszírozási jogszabályok szerint a szolgáltató legfeljebb annyi havi finanszírozásra lehet jogosult, ahány hónapig a hatályos szerződése alapján szolgáltatást nyújtott. Az OEP ugyanakkor nem szólhat bele a korábbi és a jelenlegi működtető közötti elszámolási vitába.