Nem ír ki több közbeszerzési eljárást a lombikprogram bonyolítására a PTE – inkább maguk szervezik meg.
Imhof Gábor, a Pécsi Tudományegyetem (PTE) gazdasági főigazgatója közölte, ennek oka az, hogy eddig két alkalommal is kiírtak közbeszerzési eljárást, mert szerették volna megszüntetni a jogszabályellenes helyzetet, azonban ezek nem vezettek eredményre.
A magyarországi Kaáli Intézetek alapítója, Prof. Dr. Kaáli Géza mindkét eljárás kapcsán közleményt juttatott el a Dunántúli Naplóhoz, mondván, szeretett volna, mégsem kíván indulni a közbeszerzésen. Úgy vélte ugyanis, hogy a pályázatnak csak egy nyertese lehet: a Szülészeti Klinika számos orvosát, alkalmazottját felsorakoztató In Vitro Fertisilatio (IVF) Kft., az eddigi szolgáltató.
Az egyetemnek minden szolgáltatásra közbeszerzést kell kiírnia, kivéve, ha azt maga végzi. Emiatt döntöttek úgy, hogy magukhoz veszik a feladatot, mégpedig akár május végétől. Addig az IVF Kft. szolgáltat. Imhof Gábor határozottan elutasította azt a felvetést, miszerint esetleg megerősödhet a hálapénz intézménye e területen, ha rosszul kereső egyetemi dolgozókat alkalmaznak. Hangsúlyozta: a PTE úgy fog eljárni, mint bármely piaci szereplő. Az orvosok szabadidejükben, külön fizetésért dolgoznak majd a lombikprogramban, így a főigazgató szerint nem lesz értelme kockáztatniuk.
A Kaáli Géza professzor által működtetett világszínvonalú meddőségi központokban ugyanis tilos hálapénzt elfogadniuk az orvosoknak. Talán emiatt is jellemző, hogy ahol Kaáli Intézet is működik az egyetemi program mellett, ott az utóbbit kevesebben keresik. Imhof Gábor erre annyit mondott, akkor Pécs lesz az első város, ahol ez másként lesz.
Az In Vitro Kft. korábbi két vezető orvosa, a volt ügyvezető dr. Mánfai Zoltán, és dr. Wilhelm Ferenc májustól nem dolgoznak a klinikán. Nem titok, az új, legkésőbb a nyár elejére felépülő pécsi Kaáli Intézet munkatársai lesznek. Prof. Dr. Bódis József, a Nőgyógyászati Klinika vezetője szerint nem lesz gondjuk, az egyetemen van utánpótlás. A meddőségi központ az egyetemnek mintegy százmillió forintjába kerülhet. Tízmilliós nagyságrend egy saját helyiség átalakítása a Nőgyógyászati Klinikán, míg az új műszerek beszerzésére közbeszerzést írnak ki. Ha az addig nem fejeződik be, amikorra ki tudnak nyitni az új helyen, az átmeneti időre bérelni fogják az IVF Kft. saját tulajdonában álló használt műszereket. Azt is elképzelhetőnek tartotta Imhof Gábor főigazgató, hogy - akárcsak a piacon mások - a PTE is lízingelni fogja az új műszereket.