• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Két milliméteres rákot is felismer

Lapszemle Forrás: Népszabadság

Egyelőre az egyetlen eszköz kapacitását sem tudják teljesen kihasználni kellő pénzügyi támogatás hiányában.

A radiológusok évente 1300 olyan emlőelváltozást észlelnek, amelynek megbízható diagnosztizálása 2010 februárjáig csak műtéttel volt lehetséges Magyarországon. A Honvédkórház - ÁEK-ben egy éve üzembe helyezett fekvő digitális sztereotaxiával vezérelt vacuum core biopszia elvégzésére alkalmas - hazánkban mindmáig egyedülálló - eszköz ezeknek az eseteknek a 99,3 százalékos pontosságú tisztázását teszi lehetővé.

Az egy év alatt elvégzett 227 mintavétel alapján a szakemberek igazolva látják, hogy - a nemzetközi adatokhoz, illetve a hazai, műtéti úton nyert szövetek analízisének statisztikáihoz illeszkedően - az esetek kétharmadában az elváltozás jóindulatú volt: a 175 feldolgozott mintából csak 65 esetben mutattak ki rákos daganatot - ismertette az eddigi tapasztalatokat dr. Forrai Gábor radiológus főorvos. Az un. in situ duktális karcinomák (DCIS) esetében, amikor a feltételezett rákos sejtek a tejcsatornában elhatároltan vannak jelen, tehát a mell egyéb szöveteiben még nem alakultak ki, vagy ha a rendellenességre egyelőre a megjelenő meszesedések figyelmeztetnek, a nagyon apró méretek miatt nem lehetséges az ultrahanggal támogatott biopszia.

A sztereotaxiás eljárás esetében azonban két sugárnyalábot alkalmaznak, és ezek viszonyából határozzák meg - bonyolult matematikai eljárás során - milliméter pontossággal a mintavétel helyét. Akár 3-5 milliméteres elváltozásokból is nyerhető célzottan, műtét nélkül szövetminta, így igen korai daganatok is felfedezhetők, amelyeknél a gyógyulás közel százszázalékos.

Az eljárás segítségével tehát 99,3 százalékos pontossággal, azaz szinte teljes bizonyossággal megállapítható, hogy a látott képi eltérés hátterében van-e az emlőben rák. A speciális kórmeghatározás előnye az is, hogy egyes esetekben nemcsak a talált elváltozás pontos helyét képes megadni, nagyban segítve ezzel az esetleg szükségessé váló műtéti beavatkozás sikerét, hanem méretének megítélésében is segít.
A Honvédkórház - ÁEK-ben a legkisebb daganat 2 milliméteres, a legnagyobb 109 milliméteres volt. Ez azt igazolja, hogy az eljárásnak abban az esetben is van létjogosultsága, ha az előzetes képalkotás jelezte a daganatot, de a lokalizáció valamilyen okból nem volt lehetséges.

Maga a beavatkozás - amely szűk egy órát vesz igénybe - helyi érzéstelenítéssel, fájdalom nélkül elvégezhető, és csupán egy apró, de gyorsan gyógyuló szúrásnyomot hagy maga után. Ez a célzott mintavételi módszer az egész világon elfogadott, a szűrőprogramok és a korszerű emlődiagnosztika nélkülözhetetlen eszköze. Az Európai Unió országaiban igen elterjedt: 850 ilyen készülék működik, és évente mintegy 150 ezer vizsgálatot végeznek el.

Magyarországon évente 700 műtétet lehetne elkerülni, ha a berendezés országszerte hozzáférhetővé válna. Egyelőre azonban a meglévő eszköz kapacitását sem tudják teljesen kihasználni kellő pénzügyi támogatás hiányában, egy vizsgálat költsége ugyanis százezer forint körül van.