A gyógyszergyártók, -forgalmazók uniós fórumokhoz fordultak jogorvoslatért, a magyarországi helyzet megváltoztatását követelve.
Szerintük a negyedévenkénti gyógyszerár-csökkentési licitek kiszámíthatatlanná tették a gyógyszerpiaci folyamatokat. Állítják, hogy az őket ért veszteség éppen annyi, amennyit a profitból a kutatás-fejlesztésre költöttek volna el Magyarországon.
A kormánynak szeptember végéig kell a gyógyszertörvény hatásairól beszámolnia az Országgyűlésnek, de jelentős változtatásokat egyelőre nem tervez a szabályokban. Kökény Mihály, az Országgyűlés szakbizottságának elnöke a Népszabadságnak elmondta, tárgyalnak az ügyben. Legutóbb április elején parlamenti bizottság is foglalkozott a törvénnyel, ezen a fórumon a piac szereplői is elmondhatták észrevételeiket.
A politikus állítja: a gyógyszertörvény jól vizsgázott, működik, a célt: a gyógyszertámogatás költségeinek megfékezését maradéktalanul teljesíti. Az őszi parlamenti beszámoló idején kisebb korrekciókra van lehetőség, hogy vizsgálható, van-e értelme annak, hogy ritkábban rendezzék az árliciteket, s ezzel biztonságosabbá tegyék a rendszert. Azon is gondolkodnak, hogyan lehet a kisebb településeken megtartani a gyógyszertárakat, hogyan lehetne ebben a körben növelni a vállalkozások jövedelmezőségét.
A 2006-ban 544 milliárd forintos hazai gyógyszerpiac tavaly 520 milliárdos forgalmat bonyolított le, amely 2008 első három hónapjában 1,8 százalékkal tovább csökkent. A mind kisebb gyógyszerpiacon viszont enyhén emelkedtek az átlagárak. Míg tavaly egy doboz orvosságot átlagosan 1473 forintért vásároltak meg a magyarok, idén ugyanazért már 1494 forintot kérnek a cégek. A kórházakban nem csökkent a gyógyszerfelhasználás. Az év első három hónapjában csaknem 10 százalékkal több orvosságot használtak fel, mint 2007 elején. A jelenséget Rácz Jenő, a Magyar Kórházszövetség jelölt elnöke a megnőtt betegforgalommal magyarázta.