A gyöngyösi Kábítószerügyi Egyeztető Fórum (KEF) kérésére végzett attitűdvizsgálatot a Nemzeti Drogmegelőzési Intézet (NDI) a mátraaljai városban.
A szakemberek arra keresték a választ, hogy a Gyöngyösön tanuló 8., 10., 12. évfolyamos diákok körében mely egészségkárosító magatartások a jellemzőek. A tavaly ősszel elvégzett kérdőíves felmérésben valamennyi gyöngyösi oktatási intézmény részt vett.
- A vizsgálat célja az volt, hogy konkrét segítséget tudjunk adni az iskoláknak az egészségnevelés minőségének hatékonyságának javításához, majd felhívtuk a figyelmet, hogy milyen tevékenységekkel lehetne megelőzni a további bajokat - mondta Fábián Róbert, az NDI munkatársa.
Az illegális szerek használata szempontjából a gyöngyösi érték jóval alatta van az országos átlagnak. Gyöngyösön 12 százalékos veszélyeztetettséget mértek, vagyis 100 gyerekből 12 nagy valószínűséggel ki fogja próbáim a kábítószert. Ez jónak számít az országos átlaghoz viszonyítva, ami a vizsgált korcsoportokban 30 százalékos.
A szakember szerint Gyöngyösön leginkább a fiatalok alkoholfogyasztási problémáira kell koncentrálni, ha egészségmegőrző programot terveznek az iskolákban. Ezt bizonyítja az a tény is, hogy az alkohol tolerálásával kapcsolatban a mátraaljai tizenévesek a heti részegséget nagyon nagy arányban elfogadták, természetesnek tartották.
A vizsgálatból kiderült: a fiatalok legtöbbször kedélyjavítóként használják az alkoholt. Megdöbbentő, de tény, hogy szinte semmi különbség nincs a két nem alkoholfogyasztása között A lányok hétvégenként ugyanannyi szeszes italt isznak, mint a fiúk. Sőt a lányok leginkább az égetett szeszes italokat részesítik előnyben.
Fábián Róbert elmondta: megállapították azt is, hogy életkoronként jelentősen változik a fiatalok egészségkárosító magatartása. - A 8. osztályosok még viszonylagos védettséget élveznek a káros szenvedélyektől, ők emlékeznek arra, hogy az iskolában mit tanultak: az alma egészséges, a cigarettát át kell húzni. Ez a gondolkodásmód a 16 évesekre már nem nagyon jellemző. Éppen ezért téves az a gondolat, hogy a 14 éveseknél nincs szükség megelőző programokra. Elszomorító, hogy miközben a prevencióra fordított pénz egyre több, az egészségkárosító magatartások gyakorisága folyamatosan nő. Bár a drogügyi koordinátorok száma egy idő óta csökken, örvendetes, hogy a pedagógusok és az iskolafenntartók körében a megelőzés fontossága egyre jobban tudatosul - összegezte tapasztalatait a Nemzeti Drogmegelőzési Intézet munkatársa.