Folynak a viták és a tárgyalások arról, hogy egyes önkormányzatok állami tulajdonba adják kórházaikat.
Az érintettek megosztottak abban, kinek a kezében működnének hatékonyabban az egészségügyi intézmények. Sinkó Eszter, a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Menedzserképző Központ programvezetője szakértőként nem pártolja az állami tulajdont, mivel az állam alapállásban nem tud mit kezdeni az egészségügyi intézmények napi irányítási feladataival. A kórházak bonyolult nagyüzemekké váltak, többmilliárdos büdzsével, a kívülről történő „belepancsolás" sok kellemetlenséget okozhat a működtetésben. Az átalakítási időszakban azonban támogatható, hogy a kormány a szokásosnál nagyobb szerepet vállaljon annak érdekében, hogy az átalakulás ne spontán folyamatok eredője legyen, jó mederben maradjon.
Rácz Jenő, a Magyar Kórházszövetség elnöke szerint mára már 50-50 százalék az Egészségbiztosítási Alap járulék- és adóbevétele, így az államnak komolyabb szerepet kell vállalnia az adóforintok felhasználásában. Ám nem az a kérdés, hogy milyen tulajdonban működjenek a kórházak, hanem az, hogyan lehet integrálni az egészségügyi ellátórendszer szintjeit az alapellátástól a legmagasabb szintű kórházi ellátásig. Ennek ma helyenként gátat szab a többféle - állami, önkormányzati, minisztériumi, egyházi – tulajdon, emiatt az egymás mellett lévő intézmények hasonló feladatokat látnak el, sem horizontálisan, sem vertikálisan nincs egységes ellátás.
Szabó Zsolt, Hatvan város fideszes polgármestere úgy véli, eredményesebben működhetnek az egészségügyi intézmények a helyi viszonyokat jól ismerő politikusok közreműködésével. Az állami költségvetés ismeretében többletpénzre nem nem lehet számítani, így az önkormányzat 100 százalékos tulajdonával megalakították azt a gazdasági társaságot, amely a jászberényi és a ceglédi kórházzal laza szövetségre lépve próbál takarékosabban gyógyítani. Ennek érdekében centralizálják az orvosi ügyeleti ellátást, megerősítik az olcsóbb járóbeteg-szakrendeléseket, a helyi igényekhez szabják a gyógyulók rehabilitációját és a gondozói hálózatot, s alkalmassá tesszik a kórház gyermekosztályát arra, hogy a szülők térítés fejében beteg gyermekük mellett maradjanak.