• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Kivel lesz a nemzeti erő(forrás)?

Lapszemle Forrás: Népszava

A közigazgatási államtitkári posztra Jávor András egyetemi intézetigazgató esélyes.

Öt rendkívül fontos ágazat: az egészségügy, az oktatás, a kultúra, a szociális ügyek és a sport tartoznak majd az újonnan alakuló Nemzeti Erőforrások Minisztériumához, melyet Réthelyi Miklós irányítására bízott Orbán Viktor. Az összevont minisztérium leendő vezetője azt a feladatot kapja, hogy mentse meg az összeomlástól az egészségügyet, s építse újra a szociális biztonságot - magyarázta a kormányfőjelölt.

A tárcavezetői posztra felkért orvos professzor az egészségügy területén elsődleges feladatként a kórházak pénzügyi helyzetének rendezését és a rezidensek helyzetének tisztázását, míg az irányítása alá vont területek kapcsán munkáját a koordináció biztosításában és a stratégiai kérdésekben való részvételben jelölte meg, hozzátéve, hogy a különböző területek ismerőinek meghatározó szerepe lesz a kormányzati munkában, de a miniszteri felelősség az övé.

Kétséges, mondta egy neve elhallgatását kérő közigazgatási szakember, hogy a 71 éves anatómus hogyan látja majd el feladatát, hiszen a tárcájába suvasztott ágazatok egyenként is különösen nagy figyelmet, hatékony kormányzati döntéseket és cselekvést igényelnek. Miniszteri bemutatkozásakor Réthelyi még nem tudott válaszolni arra a kérdésre, mennyi forrással gazdálkodik majd az új minisztérium, viszont úgy fogalmazott: tudatában van, hogy a források szűkösek, egy esetleges új költségvetés esetén sem több forrással kell majd számolni, inkább kevesebbel.

A nemzeti erőforrások leendő tárcavezetője első nyilatkozataiban kizárólag az általánosságok szintjén említette terveit, szakmai kérdésekről pedig kizárólag csak az egészségügy területén hintett el elképzeléseket. Réthelyi nemzeti erőforrásokért felelős miniszterként első számú illetékese lehet az egyeztetéseknek az EU miniszteri találkozóin, ezért bizonyára aktív szerepet kellene vállalnia.

De itthon is hátrányt szenvedhetnek egyes területek: egy miniszter ugyanis interpellálható, kérdezhető, míg egy államtitkár nem, kivéve azonnali kérdések esetében, amikor a miniszter halaszthatatlan közfeladatai ellátása miatt kijelölheti válaszadásra az aktuális államtitkárt. Réthelyi és a még nem bemutatott csapata tehát meghatározó szerephez jut a következő években.

A közigazgatási államtitkári posztra esélyes Jávor András egyetemi intézetigazgató, aki a KDNP egészségpolitikusaként hevesen tiltakozott a vizitdíj bevezetése ellen, de az Antall-kormány államtitkáraként a nevéhez fűződik a háziorvosi rendszer privatizálása is. A Réthelyi által alapított Egészségügyi Menedzserképző Központ igazgatója, Szócska Miklós lehet a szűkebb egészségügyi tárca közvetlen irányítója, 2006-ban ő írta az akkor miniszteri posztra pályázó Semmelweis-rektor Tulassay Tivadar programját.

A csúcsminisztérium második embere feltehetően Halász János, a Fidesz régi kultúrpolitikusa, az első Orbán-kabinet kulturális államtitkára lesz, de kulturális államtitkárként emlegetik a nyolcvanas években Erdélyből áttelepült Szőcs Géza költőt is.