• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Kőművesből is lehet mentőápoló

Lapszemle Forrás: Magyar Nemzet

Mindenkinek joga van ahhoz, hogy szakképzett mentőápoló lássa el baj esetén.

A kamarai tagság kötelezővé válásával derült ki, hogy a mentőápolók csaknem felének nincs egészségügyi szakképesítése. Kubányi Jolán, a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara alelnöke elmondta: a kamarai tagsághoz három feltétel szükséges. A tagoknak szerepelniük kell a működési nyilvántartásban, egészségügyi tevékenységet kell folytatniuk, és rendelkezniük kell egészségügyi végzettséggel.

Ez utóbbi a mentőápolók jó részének hiányzik, ezért nekik nem is kellett belépniük a köztestületbe. Az ilyen dolgozók úgy tevékenykedhetnek mégis mentőápolóként, hogy az Országos Mentőszolgálattal (OMSZ) való szerződés megkötésekor vállalják, hogy három éven belül végzettséget szereznek – tette hozzá Kubányi Jolán. Csakhogy az OMSZ-nál nagyon magas a pályaelhagyók aránya, ezért sokszor előfordul, hogy az említett három év le sem telik, mire a dolgozó elhagyja a mentőszolgálatot. Helyét pedig újabb szakképzetlen munkaerővel töltik fel, aki szintén három év haladékot kap a szakképesítés megszerzésére.

Gilly Gyula, a Nemzeti Egészségügyi Kerekasztal szakértője úgy fogalmazott: könnyen lehet, hogy ha valaki rosszul lesz az utcán vagy baleset éri, akkor olyan mentőápoló érkezik hozzá, akinek mondjuk kőműves végzettsége van. A szakemberek elismerik ugyanakkor, hogy a mentőápolók nincsenek könnyű helyzetben, miután több műszakban, megfeszített tempóban dolgoznak rendkívül alacsony bérért, mindeközben szinte naponta vannak kitéve bántalmazásnak. Mindezek ellenére - teszik hozzá - a közfinanszírozású egészségügyi ellátás jogcímén mindenkinek joga van ahhoz, hogy szakképzett mentőápoló lássa el.

- Az OMSZ-nál csak azok állhatnak munkába, akik részt vettek egy egy hónapos intenzív tanfolyamon, majd sikeres vizsgát tettek - közölte az OMSZ szóvivője. Győrfi Pál kifejtette: az OMSZ állományában mindig is dolgoztak olyan mentőápolók, akiknek felvételükkor nem volt meg a leginkább megfelelő szakképesítésük. Ennek oka az, hogy a munkaerőpiacon nincs elég szakember, illetve a jelen bérviszonyok mellett sajnálatosan magas (egyes helyeken csaknem 20 százalékos) a fluktuáció.