• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Korbács helyett mézesmadzag

Lapszemle Forrás: Népszabadság

OEP: ha az orvosok használják a rendszert, évente 3-4 milliárd forint megtakarítást oszthatnak szét köztük.

Kizárólag jutalmazással ösztönözné a kormányzat a jövőben az orvosokat és a gyógyszerészeket gyógyszer-takarékosságra, miután a szankciókat törölték az erről szóló új jogszabályjavaslatból – tájékoztat a Népszabadság.

Csaknem három éve próbálja a kormány rászorítani az orvosokat arra, hogy vigyázzanak a közpénzre és az egyes betegségekre a még hatékony, de olcsó szert írják fel. S bár ezalatt az egészségügyi miniszterek sokszor ígérték, a gyakorlatban csak tavaly ősztől alkalmazták az orvosokat takarékosabb gyógyszerrendelésre szorító rendelkezést.

Azóta valóban figyelte az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) az orvosok gyógyszerfelírási szokásait. Ha valaki az átlagnál legalább ötven százalékkal költségesebben kezelte a betegeit, saját költségén kötelező tanfolyamon kellett részt vennie.

Az új kormány most eltörölné ezt a szankciót és kizárólag jutalmazással venné rá doktorait a költséghatékony terápiák alkalmazására.

Az OEP kalkulációja szerint, ha az orvosok használják a rendszert, évente 3-4 milliárd forint megtakarítást oszthatnak szét köztük. A kormányzat ezt követően a gyógyszerészeket is érdekeltté tenné, jutalmazná, ha a legalacsonyabb térítési díjú készítménnyel helyettesítik a felírt orvosságokat.

A patikusok most nem érdekeltek olcsóbb helyettesítésben, mert ha így tennének, akkor a patikavállalkozások bevételét jelentő árrés még kevesebb lenne.

Keszthelyi Gyula tardi háziorvos elmondta, nem érti ezt az új rendszert sem, és szerinte az előzőnek sem volt értelme. Hiszen ha az egészségbiztosító költséghatékony készítményeket fogad be a közfinanszírozásba, akkor nincs értelme az orvosokat újabb tortúrára kényszeríteni. Ráadásul a készletből nem is választhat más terápiát, mint az elvárt lehető legolcsóbbat.

A háziorvosok azonban már idén is kapnak többletpénzt - erről Szócska Miklós államtitkár beszélt a szerdai kormányülés után. Mint mondta: kasszasöprés történt az E. Alapban és találtak egy kis pénzt, mintegy 1,8 milliárd forintot, a gyógyszertámogatásra költhető költségsorban. Ezt az összeget az alapellátó praxisok és a hajléktalanok ellátását biztosító szolgálatok kapják meg.