A kórházak határidőn túli kiegyenlítetlen számláinak összege visszaállt a 2010. júniusi szintre.
Ha nem kap többletforrást az egészségügy, s nem változik az intézményrendszer, ismét meglódul a kórházak eladósodása - mondta Boncz Imre, a Magyar Egészség-gazdaságtani Tudományos Társaság elnöke, a Pécsi Tudományegyetem docense annak kapcsán, hogy az egészségügyi államtitkárság szerint a gyógyintézmények határidőn túli kiegyenlítetlen számláinak összege visszaállt a 2010. júniusban mért szintre, 34,6 milliárd forintra. Decemberben sikerült megállítani a kritikus szintű eladósodást, hiszen az Egészségbiztosítási Alap (EA) 2007-ben keletkezett 27,5 milliárdos szufficitjét - további költségvetési tartalékkal - pumpálták a kórházakba a kifizetetlen beszállítói tartozások kiegyenlítésére és a várólisták csökkentésére.
A forrásinjekció azonban csak időlegesen törte meg az adósságnövekedés ütemét, mára ismét halmozódnak a tartozások - közölte Feller Antal, a Gyógyszer-nagykereskedők Országos Szövetségének alelnöke, a Hungaropharma vezérigazgatója. A kórházak többsége kimerítette azt az "elméleti" hitelkeretet, amelynek a túllépése kizárná a gyógyszerrendelést, de ez a betegellátás miatt nem lehetséges. Ezért a nagykereskedők leszállítják a napi betegellátáshoz szükséges gyógyszermennyiséget, ám a fölött csak egy bizonyos szintig hiteleznek, erről kórházanként egyedi megállapodásokat kötnek.
Kevésbé érzik még a bajt az orvostechnikai eszközöket forgalmazók: többségük tendereztetéssel köt szerződéseket - mondta Hornyák László, az Orvostechnikai Szövetség elnöke. Ám azt tapasztalták, az év elején a kórházak leálltak a tenderkiírásokkal, bizonyára a készletek miatt.
Nem kérdés, pénz kell az ágazatnak. Szócska Miklós államtitkár többször kijelentette: az EA 15 milliárd forintos tartalékát a gyógyellátásra kell fordítani, ám annak feltétele a gyógyszerkassza előirányzatának betartása. Ennek érdekében gőzerővel folyik a gyógyszer-támogatási rendszer átalakítása, júliusra tervezik a bevezetését. Mivel a gyógyszerkassza állása év végén derül ki, a 15 milliárdos tartalék felhasználásáról csak akkor lehet tárgyalni - figyelmeztet Boncz Imre. Szerinte ha kivetnék az adót az egészségre ártalmas termékekre, s a bevétel az ágazatban maradna, egyensúlyba kerülne az egészségügy.