A GHB elnevezésű színtelen, szagtalan kábítószer veszélyeire figyelmeztető levél kering az interneten.
Arra inti a fiatalokat, ügyeljenek, mert néhány csepp belőle az italukba keverve, húsz perc alatt kiszolgáltatottá, magatehetetlenné teszi őket.
Zacher Gábor, a Péterfy Sándor Utcai Kórház toxikológusa szerint ez mind igaz, ráadásul az elmúlt másfél évben jelentősen megnőtt a Gina fantázianéven emlegetett anyaggal elkövetett visszaélések száma.
A Gina úgynevezett előanyaga a világhálón megrendelhető GBL, ami a szervezetbe jutva kábítószerré alakul. Általában szórakozóhelyeken, kis orrcseppes üvegcsékből keverik az italba. A hatvanas években műtéteknél altatószerként használták, de mostanra visszaszorult az orvoslásban. Hatása húsz percen belül jelentkezik, és négy-hat órán át tartó eszméletvesztést okoz. Kis mennyiségben tudatbeszűküléssel, kábulattal jár, túladagolva azonban görcsökhöz, fulladáshoz és halálhoz vezethet.
Zacher doktor beszámolója szerint tavaly, a szilveszter utáni napokban négy-öt lány jelentkezett azzal a kórházban, hogy megerőszakolták. A történet általában az, hogy mulatság közben ivott valamit, aztán öt-hat óra kiesett az emlékezetéből. Meztelenül ébredt valahol, és homályos emlékei vannak egy szobáról, esetleg arról, hogy valaki fölé hajolt, de nem bírt védekezni ellene.
A rendőrség nem látja ennyire aggasztónak a helyzetet. Ródler Norbert, a BRFK kábítószer-bűnözés elleni csoportjának vezetője nem tud nagy számban elkövetett erőszakról. Ródler szerint a GHB tipikus diszkódrog, célközönsége ugyanaz, mint a speedé vagy az ecstasyé. Néhány éve bukkant fel a magyar piacon, de ma már nem nő az eladott mennyiség.