A kormánynak látnia kell, nem Magyarország az egyetlen, ahol érdemes k+f tevékenységet folytatni.
Nem kellett nagy erőfeszítés ahhoz, hogy a Sanofi-Aventis/Chinoin Magyarországot támogassa az EU Innnovációs és Technológiai Intézetének (EITI) elnyerésében - mondta a Világgazdaságnak Frédéric Ollier a francia központú multinacionális gyógyszercég magyarországi leányvállatának vezérigazgatója.
Egyik szereplője volt annak a filmnek, amelyet a brüsszeli döntés előtt bemutattak a 27 tagállam képviselőjének, s amelyben a magyar tudományos életről adtak tájékoztatást. A brüsszeli pályázat prezentációjának napján hozták nyilvánosságra a Medicen párizsi versenyképességi pólus és a Debreceni Egyetem együttműködési megállapodását. A párizsi pólus alelnöke egyben a Sanofi-Aventis kutatás-fejlesztési részlegének alelnöke. A négy éve a cég hazai leányvállalatának élén dolgozó Frédéric Ollier szerint a magyar gyógyszerkutatás nemzetközi hírű, az országnak fontos szerepe volt és van Európa gyógyszeripari innovációjában, s ezt serkentheti az EU-intézet magyarországi megépítése.
Ellentmondásokat lát azonban a gyógyszeripari kutatás-fejlesztés felét adó ipar hazai megítélésében. A kormány szóban elismeri a gyógyszeripari innováció fontosságát, ám ha a legkisebb lehetőséget látja arra, hogy minél több pénzt kivegyen a társaságok zsebéből, nem tartóztatja meg magát. A tavaly bevezetett gyógyszer-gazdaságossági törvényre utalt, amelynek következtében 12 százalékos különadót vetettek ki az ágazatra, s bevezették az évi ötmillió forint orvoslátogatói díjat. Ezt a múlt hónap közepén megsemmisítette az Alkotmánybíróság, de a szaktárca honlapján azt olvasta, valahogy be akarják hozni a látogatói díj kiesését.
Ennek esetleges visszaállítása ellen mindent megtesz - mondta Ollier, aki a Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetségének alelnöke. Mint mondta, a kormánynak látnia kell, nem Magyarország az egyetlen, ahol érdemes k+f tevékenységet folytatni. A Sanofi-Aventis nemrég Olaszországban létesített kutatóközpontot, a 1,5 százalékos adó ugyanis töredéke a magyarországi 12-nek. Székely Tamás egészségügyi miniszter a napokban jelentette ki, feléleszti a két éve elhalt gyógyszerbizottságot, amelyben a pénzügyi és az egészségügyi tárca, az OEP és a gyógyszercégek képviselői az ágazatot érintő "forró" ügyeket oldottak meg.