• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Legfelső szinten oktatják a kínai orvoslást

Lapszemle Forrás: Magyar Hírlap

Éppen ideje, hogy elválasszuk a valódit a talmitól, mert az emberek egészségi állapotával nem szabad játszadozni.

Kelet és Nyugat gyógyítói szemlélete találkozik Európa közepén azáltal, hogy a harbini székhelyű Heilongjiang Hagyományos Kínai Orvostudományi Egyetem létrehozza kihelyezett tagozatát a budapesti Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Karán. Mészáros Judit dékán elmondta, az egyik ok, hogy európai intézmények után most Kína felé fordultak, hogy tiszta forrásból merítsenek itthon, hiszen a hagyományos keleti gyógyászat iránt nagy a társadalmi igény, azonban aggasztó, ami Magyarországon természetgyógyászat címen folyik. A néhány hónapos tanfolyamon mindenféle szörnyűségeket oktatnak, akik pedig végeznek, elhiszik, hogy gyógyításra kaptak fölhatalmazást. Papírral a birtokukban bátran kezelésbe vesznek beteg embereket, és ami a legszörnyűbb, hogy nemegyszer lebeszélik őket az orvoshoz fordulásról.

- Még egy állami egészségügyi intézmény is képez természetgyógyászokat, de hogy mire alapoznak, nem tudom, hiszen gyakorlatilag nem tanítanak anatómiát, élettant, biokémiát meg a többi szükséges természettudományi ismeretet. Nem akarok senkit megbántani, és nyilván tisztelet jár a nagy tudású keveseknek, de zömében fölkészületlen emberek kapnak engedélyt, miközben kiváló kínai kollégák csak felügyelettel dolgozhatnak nálunk.

Éppen ideje, hogy elválasszuk a valódit a talmitól, mert az emberek egészségi állapotával nem szabad játszadozni – közölte Mészáros Judit. A harbini intézménnyel kapcsolatban elmondta, óriási hagyományokkal rendelkezik, nagyon jó adottságai vannak az oktatógárdában, rangot szerzett a világban, ezért is választották ezt az egyetemet.

Az oktatásról kifejtette, a hallgatók tanulni fognak hagyományos kínai orvoslást, például manuálterápiát, akupunktúrát, moxát a kínai professzoroktól, ezenkívül alapozó tárgyakat, így az anatómiát, a kémiát az egészségtudományi kar oktatóitól. A tíz félévből nyolcat Budapesten, kettőt Harbinban töltenek majd, ahol gyakorlati képzésen vesznek részt. A diplomát is a kínaiak állítják ki. A képzés önköltséges, ennek ellenére máris nagy az érdeklődés, és ha a hátralévő adminisztrációs munka is az eddigi tervek szerint alakul, ősszel harminc, részben magyar, részben külföldi hallgató kezdheti meg tanulmányait.

Az oktatás angolul folyik, de az első perctől kezdve kínaiul is kell majd tanulni, hogy a kinti gyakorlathoz kellő nyelvismeretük legyen. Rendezni kell majd a diplomák elismerését, valamint a gyógyászatban működők részletes kompetenciáit is.