• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Légszennyezés, betegség, halál

Lapszemle Forrás: Észak-Magyarország

A mérőállomással rendelkező 23 hazai városban 2010-ben több mint ötezer ember halálát okozhatta a légszennyezés.

A legszennyezes.hu kutatási eredményét számos hazai médium adta tovább. A szálló porok káros egészségügyi hatásának vizsgálata alapján Budapesten a legrosszabb a helyzet, több mint 2700 embert ölhetett meg a szennyezett levegő, míg megyénkben Kazincbarcikán 52-t, Miskolcon 362-t, Putnokon 12-t, Sajószentpéteren 20-at.

A legszennyezes.hu oldalt működtető Válaszúton Alapítvány célja az volt, hogy a hazai légszennyezettségi mérőállomások adatait felhasználva a jelentősebb hazai településekre kiszámítsa a levegő szennyezettségének egészségügyi következményeit. Meglátásunk szerint a konkrét településekre vonatkozó számszerű adatok felhívják a figyelmet a probléma súlyosságára és segítik a helyzet javítását. A kutatás eredményeit megküldték az illetékes környezetvédelmi szerveknek, illetve a jövő nemzedékek országgyűlési biztosának, valamint az érintett településeknek, továbbá a helyi ÁNTSZ-eknek, hogy a kapott eredményekre reagáljanak, és hogy aktívabb fellépésre ösztönözzük őket a levegő minőségének javítása terén.

- A tavalyi adatok még nem állnak rendelkezésemre, hogy összevethessük - mondta dr. Bartos Ágnes regionális tüdőgyógyász szakfőorvos. - Azt viszont tudjuk, hogy Magyarországon hozzávetőleg 1500-ra tehető a légúti betegségben szenvedők száma, körülbelül harmadannyian lehetnek a súlyos légúti problémákkal orvoshoz fordulók. Az biztos, hogy a szmog elsősorban ez utóbbiak számára veszélyes, továbbá a csecsemők és az idősek fokozottan érzékenyek rá. Főleg a kéndioxid és a nitrogénoxidok fokozzák a köhögést az arra hajlamosaknál, különösen ilyen időszakban, amikor számos, légúti gyulladásokat kiváltó kórokozó kering a levegőben. A halálozásban nem tudom, mennyire jelenik meg, de az biztos, hogy a kórház és az ambulancia forgalmát jelentősen megnöveli. Az esélye megvan, hogy a mintegy 150 ezer légúti betegből többen haltak meg a szmog következtében. Aki ilyen betegségben szenved, szmogos időszakban minél kevesebbet tartózkodjék a szabadban, kevesebbet szellőztessen, rendszeresen szedje a gyógyszereit, illetve forduljon idejében orvoshoz, hogy megelőzhető legyen a légzési elégtelenség - mondta.