Érvénytelen a tófürdő fejlesztésének tárgyában meghirdetett közbeszerzési eljárás.
Érvénytelen a tófürdő fejlesztésének tárgyában meghirdetett közbeszerzési eljárás - jelentette be a közelmúltban Vértes Árpád, korábban az SZDSZ által támogatott hévízi polgármester. Ezzel régóta várt fejlesztés látszik - legalábbis egyelőre - meghiúsulni a hévízi gyógyfürdőben.
Emlékezetes, tavaly a II/B ütem ünnepélyes átadásán még azzal kampányolt Pál Béla, az Országgyűlés sport- és turisztikai bizottságának szocialista alelnöke, hogy a 2011-ben átadni tervezett új fedett fürdő és terápiás centrum ötmilliárd forintos projekttel együtt csaknem nyolcmilliárd forint értékű beruházás valósul meg Hévízen. Hegedűs Lajos, a kft. ügyvezető igazgatója pedig leszögezte: az a törekvésük, hogy méltó örökösei legyenek a Festetics családnak, s ígérte, nem állnak meg a fejlesztésekkel.
A kiírt és a közelmúltban lezárult közbeszerzési eljárás azonban eredménytelen volt, mivel kizárólag érvénytelen ajánlat érkezett, így Hévíz elesett a fejlesztés lehetőségétől. A terv szerint egy új fürdőt és terápiás centrumot kívántak létrehozni a városban a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) Nyugat-dunántúli operatív programjában a régi téli fürdő és a terápiás részleg átalakításával, bővítésével mintegy ötmilliárd forint értékben. Ebből 1,5 milliárdot tett volna ki a támogatás.
A képviselő-testület nem tudja elfogadni, hogy az állam részéről az a javaslat hangzott el: a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. a beruházás megvalósulásáról csak a középtávú pénzügyi terv 2010-2014 közé eső időszakának felülvizsgálatának eredménye függvényében hozzon döntést. Az NFÜ ugyanis 2008 decemberében aláírt szerződésben biztosította a várost arról, hogy 1,5 milliárd forinttal támogatja a projekt megvalósulását. A Hévízgyógyfürdő és Szent András Reumakórház Nonprofit Kft. (amelynek tulajdonosa az MNV 74, míg Hévíz városa 26 százalékban) vezetése többek között e tervek fényében (is) nyerte el a támogatást.
Felvetődik a kérdés - ahogy ezt a bejelentéskor a testületi ülésen a képviselők is megtették -, hogy mi lesz a fejlesztéssel, ki a felelős a csúszásért, egyáltalán megvalósul-e a beruházás.
Korábban Hévíz többször is kezdeményezte a többségi tulajdonos magyar államnál a vagyonhasznosítás kérdésének megoldását, vagyis a tulajdonjog átvételét, a tárgyalások azonban nem vezettek eredményre. A kiemelt projekt támogatási szerződésének aláírását egy ideiglenes vagyonhasznosítási szerződés elfogadásához kötötték, ám az a mai napig nem készült el, így a végleges szerződés megkötésére sem került sor.
Eközben azok az önkormányzatok, amelyek tulajdonosai a fürdőknek, az elnyert támogatásokból már megvalósíthatták fejlesztéseiket. Még annak a Kipszernek sem volt rendben a pályázata, amely a tavaly év végén átadott II/B ütemet építette.