Romániának nincs átfogó terve az orvoselvándorlás megakadályozására
Igenis sok pozitívuma lehet a magyar egészségügyi rendszernek, a fiataloknak nemcsak a pénz, hanem a tanulás miatt is megéri az egyetem után Romániából inkább Magyarországra jönni dolgozni – mondta a Magyar Nemzetnek egy Marosvásárhelyről érkező rezidens. – Az erdélyi magyar kórház építése elhibázott döntés is lehet, és az utolsó utáni pillanatban kezdünk foglalkozni az orvoselvándorlással – hangsúlyozta ugyanakkor Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóság vezetője.
Érdekes körforgás ez, Magyarországról évente több ezer egészségügyi dolgozó vándorol ki, főleg Nyugatra a magasabb fizetés, színvonalasabb munkakörülmények és a fejlettebb technológia miatt, miközben jó néhány romániai szakorvos, rezidens és ápoló ugyanezen okokból Magyarországot választja. Nekik mást jelent a „rossz körülmény" és az „alacsony bérezés". Persze ne áltassuk magunkat, a többség Romániából is inkább Franciaországba, Angliába vagy Skandináviába vándorol, de sokuknak Magyarország is elég csábító ajánlat.
Rácz Jenő, a Magyar Kórházszövetség korábbi elnöke úgy véli, Románia 2007-es EU-csatlakozásáig volt jellemző, hogy erdélyi területekről és a Felvidékről is jelentős számban jöttek orvosok és szakdolgozók hazánkba, de ma már inkább Nyugat-Európát veszik célba. Mint mondja, az idegen nyelvű szakmai tudás mára szinte mindenkire jellemző, de bizonyos országok – például Norvégia és Svédország – nyelvtanfolyamot is szerveznek a külföldről érkező orvosoknak.
Az Egészségügyi Nyilvántartási és Képzési Központ adatai alapján 2014-ben 135 külföldön szerzett egészségügyi szakképesítést ismertek el, ebből kilencvenhetet magyar, húszat román állampolgárságú személy igényelt – a külföldi munkavállalók több mint fele 25 és 29 év közötti fiatal. Ennek sajnos többszöröse a kivándorlók száma, összesen 1943 egészségügyi dolgozó (orvos, fogorvos, ápoló, gyógyszerész, szülésznő stb.) igényelt külföldi, egészségügyi munkavégzéshez szükséges hatósági bizonyítványt. A legtöbben (621) ebben az esetben is 25 és 29 év közötti fiatalok.
Folytatás a teljes cikkben