• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Már a bárányhimlő sem a régi

Lapszemle Forrás: mno.hu

A gyermekorvosok nagy része szerint is ma már súlyosabb lefolyású a bárányhimlő, mint korábban.

A közösségi oldalakon az elmúlt hónapban megszaporodtak azok a megosztások, amelyekben édesanyák saját tapasztalataikra hivatkozva arra hívják fel a figyelmet, hogy a bárányhimlő ma már sokkal súlyosabb lefolyású, mint régen. A gyermekorvosok nagy része is osztja ezt a megfigyelést. Sajnos ma már nem olyan ritka, hogy a fertőzőosztályon kötnek ki a kis betegek a bárányhimlő következtében fellépő súlyos szövődmények miatt. Az mno.hu portálja annak járt utána, hogy miért súlyosabb a szezonális gyermekbetegség lefolyása, mint korábban.

Nem önmagában a bárányhimlő, hanem annak szövődményei miatt kerülnek a betegek a kórházba. A központi idegrendszeri gyulladás vagy a tüdőgyulladás kevésbé gyakori szövődményei a bárányhimlőnek, gyakrabban fordul elő viszont a bőr súlyos gennyedéssel járó gyulladása, amely véráramfertőzéshez, vérmérgezéshez, sőt akár úgynevezett szepszis szindrómához is vezethet. Az utóbbi azt jelenti, hogy a baktérium invazív fertőzést okoz, vagyis behatol az egyébként steril szövetekbe, bekerül a véráramba. Ezt a fertőzést több szerv működési zavara kísérheti. Ilyen súlyos szövődményből talán többet láttunk ebben a szezonban - nyilatkozta dr. Trethon András. Mint azt az Egyesített Szent István és Szent László Kórház Gyermekinfektológiai Osztály vezető főorvosa kifejtette: a súlyosabb eseteknek legtöbbször az a kiváltó oka, hogy mindenféle orvosi tanács dacára, vagy ami még durvább, épp orvosi tanácsra nem fürdetik a bárányhimlős gyerekeket, nem tartják tisztán a bőrüket, a viszketés emiatt fokozódik, a bőrön apró sérülések keletkezhetnek, amin keresztül behatolhatnak azok a baktériumok a bőr mélyebb rétegeibe, amelyek egyébként a bőr normál flórájának részei.

A főorvos szerint a dolgot súlyosbíthatja, hogy rázókeveréket, fehér, folyékony, cinkoxidos oldatot kennek a beteg bőrére abból a célból, hogy a viszketést enyhítsék. Ez azonban óriási hiba, ugyanis a szer csak arra jó, hogy hozzásegítsen a szövődmények kialakulásához, bakteriális gyulladást okozva a beteg bőrén. Tartózkodni kell tehát ennek a folyadéknak a használatától, mert felelős lehet a súlyos szövődmények kialakulásáért – hangsúlyozta a szakértő.