A gyanú szerint egészségügyi jellegű szabadalmakat, technológiákat lopott egy magyar cégtől annak két volt munkatársa.
Ipari kémkedéssel, vagyis szerzői jogok megsértésével gyanúsítják a vámnyomozók Harmath Sándort és társát. A négymilliárdos értékű adatlopást állítólag annak a cégnek a sérelmére követték el, ahol korábban vezető beosztásban dolgoztak.
A Népszava júniusban elsőként adta hírül, hogy a magyar kriminalisztika történetében sosem látott nagyságrendű ipari kémkedést derítettek fel a vámnyomozók és a társszervek. A gyanú szerint egészségügyi jellegű szabadalmakat, technológiákat lopott egy magyar cégtől annak két volt vezető beosztású munkatársa. Ők ma már a konkurens Diachem alkalmazottja. A hatalmas mennyiségű védett adatot Moszkvában kívánták átadni a megrendelőnek, de az utolsó pillanatban sikerült őrizetbe venni a gyanúsítottakat. A Diachem Kft. egyik résztulajdonosa, a Diagnosticum Zrt. az elmúlt hónapokban sorra nyerte el a fideszes vezetésű önkormányzatok által üzemeltetett vidéki kórházak laborjainak teljes vegyszerbeszerzésére kiírt pályázatokat, összesen ötmilliárd forint értékben. A Diachem, melynek tulajdonosi körében megtalálható Kékessy Dezsőnek, Orbán Viktor bizalmasának, egykori tokaji családi üzlettársának s kormánya párizsi nagykövetének leánya is.
Harmath egy jobboldali napilapnak adott interjújában tegnap tagadta, hogy bűncselekményt követett volna el. Szerinte a szabadalmak, ipari titkok az internetről is szabadon letölthetőek voltak, képtelenség tehát a kémkedési vád. Korábbi munkaadójával kapcsolatban pedig az állította, csalárd módon vezette félre orosz üzleti partnerét, illetve lényegében őt keveri adatlopás gyanújába. A megkárosított Diagon Kft. tulajdonosa, dr. Kern József lapunknak korábban úgy nyilatkozott, hogy a vizsgálat lezárultáig nem kíván állást foglalni az ügyben.