• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Médiaminta öngyilkosjelölteknek

Lapszemle Forrás: Népszabadság

Több kutatás igazolta: az ismert emberek öngyilkossága után megnő a öngyilkosságok, öngyilkossági kísérletek száma.

A világon évente egymillió ember követ el öngyilkosságot és körülbelül hússzor ennyien kísérlik meg. Az elmúlt negyven évben hatvan százalékkal nőtt az öngyilkosságok száma, elsősorban Kína és India romló statisztikáinak köszönhetően - közölte Pusztai Zsófia, az Egészségügyi Világszervezet magyarországi igazgatója. Egy, a Lélekben Otthon Alapítvány által szervezett konferencián nemrég a megelőzés lehetséges módjairól és a média szerepéről vitáztak szakemberek.

Európa öngyilkossági mutatói ugyan javulnak, de még így is 150 ezer férfi és 30 ezer nő lesz öngyilkos évente. Az unióban 58 ezer, Magyarországon 2400 ember hal így. Ezzel Magyarország a második legrosszabb statisztikával rendelkező uniós ország, világviszonylatban pedig az ötödik helyen állunk a százezer lakosra jutó öngyilkosságok számát tekintve.

A lassan javuló (az utóbbi egy-két évben inkább stagnáló) magyar statisztikák ellenére a 65 évesnél idősebbek Magyarországon ölik meg magukat a legnagyobb arányban az unióban. 1990 óta az ötven év feletti öngyilkosok száma is tíz százalékkal nőtt. De nem csak életkori, területi különbségek is vannak: egy Jász-Nagykun-Szolnok megyei nő tízszer akkora eséllyel követ el öngyilkosságot, mint egy Vas megyei.

- Orvosi értelemben az öngyilkosok kilencven százaléka depressziós - mondja Rihmer Zoltán pszichiáter. A depresszióban szenvedők közül még mindig kevesen kapnak orvosi ellátást, a diagnózis egyes betegeknél éveket, évtizedeket késhet. Pedig a légzőszervi és a szív- és érrendszeri betegségek után a pszichiátriai betegségek vezetnek leginkább keresőképtelenséghez.

2020-ra a depresszió a második leggyakoribb keresőképtelenséghez vezető ok lesz.

Több kutatás igazolta, hogy az ismert emberek öngyilkossága után megnő a - sok esetben hasonló módszerrel elkövetett - öngyilkosságok, öngyilkossági kísérletek száma. Ez pedig, hangsúlyozták a szakemberek, nagy felelősséget ró a médiára, mindazokra, akiknek módjában áll beszámolni a halálesetekről. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) éppen ezen összefüggés miatt készített egy ajánlást a sajtó képviselőinek arról, hogy miként kellene beszámolni ezekről az esetekről, hogy minél kevésbé ösztönözzenek mintakövetésre.