Lehetetlen helyzetbe sodorná az átalakulás előtti egészségügyi rendszert a Semmelweis Terv felpuhítása.
Lehetetlen helyzetbe sodorná az átalakulás előtti egészségügyi rendszert a Semmelweis-terv felpuhítása, a reformlépéseket gáncsoló s korábban megszokott „kiskapuzás" – válaszolta Rácz Jenő, a Magyar Kórházszövetség (MK) elnöke arra a kérdésre, milyennek látja az adósságát törvényszerűen újra- és újratermelő kórházi ágazat közeljövőjét. Szerinte a jelenlegi hatvanmilliárdos adósság mérséklésére az év végén megszokott harmincmilliárd forint fölötti életmentő juttatásnak kell érkeznie, ennek forrása az egészségügyi alap többlete lehet.
Egy kórházi szervezet szerint 110 milliárd forint hiányzik az ágazat működéséhez a jövő évi költségvetésből, és 80 milliárd a humánerőforrás-problémák, a fizetések rendezéséhez. A 110 milliárdot idén még a fenntartó önkormányzatok tették hozzá a mintegy 160 hazai kórház működéséhez. Kérdés, hogy ha ez elvész, megúszható-e kórházbezárások nélkül a jövő év.
Rácz Jenő elmondta: szerinte kórházat nem kell bezárni, de a funkcióváltások elkerülhetetlenek. A forrást, a gyógyító eszközt és a szaktudást, mivel mindből hiány van, összpontosítani kell. így lesznek intézmények, melyek az amúgy is gyengülő szociális hálót erősítik majd, mert ez a magas színvonalon gyakorolt profiljuk erősödik, a gyógyító tevékenység viszont ezzel több helyen megszűnhet majd. A kórházszövetség elnöke úgy látja, 2012 első negyedévében befejeződnek az egyeztetések az intézményekkel, hol milyen tevékenység és kapacitás kapja meg a működéshez szükséges feltételeket. Ezt a folyamatot azonban az elnök szerint az egyéni érdekekkel megküzdve is végig kell vinnie az egészségügyi szakállamtitkárságnak.
Rácz Jenő az orvoselvándorlásról és a rezidensek letétbe helyezett felmondásairól szólva azt mondta: a jövő év elején legfeljebb egy-két hónap lehet a megállapodásig. A szlovák példa szerint legalábbis az ősszel „beígért" felmondáshullámnak ennyi idő kellett, hogy elérje a szükségállapotig vezető kritikus határt. A kórházszövetsége elnöke, aki kaposvári orvoslás után vezette az egészségügyi tárcát is, bizakodó. Hiszi, hogy a működőképességet megőrző egyezséget a betegellátásra és a rezidensi életpályára is megnyugtató módon sikerült megkötni.