• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Mélyen benyúlnának a betegek pénztárcájába

Lapszemle Forrás: Népszava

Arról is hallani, hogy bizonyos gyógyszereket kivenne a kormány a támogatott körből.

Három év alatt mintegy 323 milliárdos elvonást jelentő megszorítás vár a gyógyszerkasszára, ám a források későbbi visszapótlásáról nincs szó. Noha kész tervekkel nem álltak elő a kormánypártok, az Orbán-csomag előrevetíti a gyógyszertámogatás rendszerének átalakítását.

Április elsejétől egyeztetik, július elsejéig pedig el is készítik az új jogszabályokat, Szócska Miklós egészségügyi államtitkár szerint a betegek terheinek növekedése nélkül. Nem tudni, ez hogyan kivitelezhető, hiszen a gyógyszertámogatásra fordított keretösszeg harmadát kitevő kiadáscsökkentés akár a teljes, jelenleg normatív támogatásokra, azaz a háziorvosok által receptre felírható gyógyszerekre fordított keret megvonását is jelentheti. Ilyen mértékű megszorítás a szakértők szerint azt jelentené, hogy a lakosságnak többet kell fizetni a gyógyszerekért.

Több mint fél tucat eszközt vetne be a kormány a gyógyszerköltségek lefaragására. Eszerint a nemzetközi referenciaárak és a másolt hatóanyagokat tartalmazó gyógyszerek árának mérséklését, a biotechnológiai terápiák eljárásrendjének felülvizsgálatát, a nagy értékű terápiák hatásainak nyomon követését, a gyártók extraadójának 12 százalékról 18 százalékra, a 300 forintos dobozdíj 500 forintra növelését, valamint a gyógyszerismertetők adójának 50 százalékos emelését is felvetette a kormány. Arról is hallani, hogy bizonyos gyógyszereket kivenne a kormány a támogatott körből, így vény nélkül kaphatóvá válnának.

De csökkenthetik a támogatások mértékét is. Az államilag támogatott gyógyszerek mintegy harmadát ugyanis 100 százalékos árkedvezménnyel lehet megvásárolni, de a tb-finanszírozott gyógyszerek árának 85, 55 vagy 25 százalékát szintén a gyógyszerkassza állja. Ha tehát csökkentik a támogatás mértékét, a lakosság egyenes arányban többet fizet majd értük. 2006-ban, Molnár Lajos minisztersége idején ezt már meglépték, akkor a támogatások mértékét jelentősen csökkentették, ám mindössze 60 milliárdot spóroltak.

Ha a lakosság gyógyszerellátása forráshiányossá válik, vagy drágábbak lesznek a készítmények és emiatt nem váltják ki azokat a betegek, összeomlik az ellátás - mondta a Magángyógyszerészek Országos Szövetségnek elnöke. Mikola Bálint közölte: a számok nagysága és az ellentmondó nyilatkozatok meglepőek a gyógyszergyártók számára, Szócska azt kommunikálja, hogy a gyógyszer-kereskedelemben vannak tartalékok, Mikola szerint azonban nincs egy fillér sem. A szektor résztvevői szerint már most nagyon magasak az adóterheik és nincsenek tartalékok az iparban, hiszen a 300 milliárd forint állami kerethez tavaly 51 milliárd forinttal járultak hozzá a gyógyszergyártók.