• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Mennyit ér a vizsgálat?

Lapszemle Forrás: Magyar Nemzet

A laboratóriumi vizsgálatok előtt álló emberek nem lehetnek biztosak Magyarországon abban, hogy helyesen mérik fel egészségi állapotukat.

A laborokban használatos eszközök egy részéről ugyanis kiderülhet, hogy kikerülték a kötelező bevizsgálási, illetve hitelesítési eljárást és pontatlanok – tájékoztat a Magyar Nemzet.

A szocialista gazdasági holdudvarhoz tartozó Kern József cége, a Diagon Kft. nemcsak H1N1 influenza szűrését célzó vírustesztet gyárt, hanem más, súlyos betegségeket okozó baktériumok ki-szűrését szolgáló teszteket is. A H1N1-vírustesztről már kiderült: ellenőrizetlenül használják az egészségügyben embereken, mivel a járványügyi hatóság influenzareferencia-laboratóriuma nem vizsgálta be, ami pedig kötelező a teszt forgalmazása előtt.

A termékkel szemben már zajlik a piacfelügyeleti eljárás. Ugyanakkor a vállalat igen súlyos betegséget okozó baktériumokat szűrő tesztjeiről is kiderülhet, hogy nem rendelkeznek referenciaigazolással, mert nem estek át kötelező bevizsgálásokon. Magyarországon legalábbis biztosan nem – tájékoztatott a referencialaboratóriumok felügyeletét ellátó Országos Epidemiológiai Központ (OEK): „az OEK nem kapott felkérést a szóban forgó tesztek bevizsgálására, így ilyen vizsgálatok nem történtek központunkban".

De milyen baktériumokról és „szóban forgó tesztekről" is van szó? A legionella pneumophila baktériumról például, amelyik tüdőgyulladást okoz, s a fertőzés halálhoz vezethet. Az ezt szűrő Diagon-teszt neve: DiaLP Kit NAS0200. A másik a staphilococcus, közismertebb nevén a húsevő baktérium, amely bőrfertőzést és agyhártyagyulladást okoz. Szűrésére a DiaMRSA Kit NAS0300 nevű tesztet találták ki Kernék. Az élelmiszer-mérgezést okozó szalmonellabaktérium-teszt neve: DiaSalm Kit NAS0400. A halált is okozó mycobacterium tubercolosis baktérium a tbc elterjedéséhez vezethet. Az ezt szűrő Diagon-teszt neve: DiaMyco Kit NAS0100. A járványügyi hatóság tájékoztatása szerint e teszt bevizsgálásában nem az OEK, hanem „a Tbc Nemzeti Referencia Laboratórium illetékes, amelyet a Corden International Magyarország Kft. működtet az Országos Korányi Tbc és Pulmonológiai Intézetben".

Látszólag talán igen, ám ez az eset sem problémamentes, a Corden Kft. ugyanis egy igencsak különleges képződmény. Tulajdonosa ugyan egy amerikai, feltehetőleg offshore vállalat, de a cég olyan magatartást tanúsít, mintha – a Diagonhoz hasonlóan – szintén Kern-érdekeltség lenne. Ezt erősíti az is, hogy a Corden Kft. vezető tisztviselői több esetben felbukkannak a Kern József tulajdonában lévő cégekben is. Sőt, azzal az indokkal, hogy mivel ugyanazon cégcsoporthoz tartoznak, s hogy a költségeket csökkentsék, előfordult már, hogy a Corden megbízásából Kern József cégeinek munkatársai jártak el. Ha pedig igaz, hogy a Corden is Kern-érdekeltség, akkor az egyik Kern-cég hitelesíthette a másik Kern-cég termékét, ami minimum csúnya dolog lenne. Ha pedig mégsem Kerné a Corden, akkor egy esetleges – téves laboreredmény következtében emberi életeket veszélyeztető – hiba esetén az ellenőrizhetetlen hátterű cég rejtőzködő tulajdonosait kellene felelősségre vonni. Ami ha nem lehetetlen, akkor sem egyszerű feladat.

Kern József egyelőre nem nyilatkozik az ügyben. A H1N1-vírusteszt esetében ehelyett az arab világból származó, ellenőrizhetetlen cégektől kapott felhasználói igazolásokat mutogat, referenciaigazolásként pedig a Bajcsy-Zsilinszky kórházét vette elő. Utóbbi azonban ilyet nem állíthat ki, amit a kórház főigazgatója is megerősített.

A baktériumtesztek titkáról akkor lebbenne fel a fátyol, ha a betegek jogainak érvényesülése érdekében szintén piacfelügyeleti eljárás indulna.