A megelőzhető balesetek állnak az első helyen a gyermekhalálozási okok között.
Hetente átlagosan öt gyermek hal meg, és több mint 460-at visznek kórházba megelőzhető balesetek miatt. Az Országos Gyermekegészségügyi Intézet kidolgozott egy gyermek- és ifjúságbiztonsági cselekvési tervet, amelynek a célja, hogy 2019-ig harminc százalékkal csökkenjen a megelőzhető balesetek száma.
Az ÁNTSZ Dél-dunántúli Regionális Intézetének Kémiai Biztonság Csoportja azonban már most kidolgozott egy óvodai kémiai biztonsági programot, amely a United Way Magyarország által meghirdetett biztonsági díj pályázaton elnyerte a 2010. évi díjat. A pályázattal olyan megelőző, egyedülálló és úttörő kezdeményezéseket keresett az United Way Magyarország a biztonságos és egészséges környezet témakörében, amelyek közösségi hatása és eredményei mérhetők.
Az ÁNTSZ regionális intézete e témakörben dolgozta ki a Tanuld meg - ismerd fel a veszélyjeleket! elnevezésű programot. Lényege, hogy a gyermekeket az óvodai pedagógusok közreműködésével ismertessék meg a környezetünkben előforduló „vegyi" veszélyekkel, azok hatásaival. Egyben felhívták a figyelmet az elkerülésüket szolgáló, figyelmeztető jelzésekre, a kémiai biztonság alapjaira - mondta Jankovics Judit, az ÁNTSZ munkatársa.