Számos jele lehet a gyermekkori látásproblémának, amelyet ha időben elkezdenek kezelni, a baj jól orvosolható.
Negyven éves a Fővárosi Pedagógiai Szakszolgálat Látásvizsgáló Gyógypedagógiai Tanácsadó, Korai Fejlesztő, Oktató és Gondozó Tagintézménye. Az évforduló kapcsán a Kossuth Rádió Napközben című műsora a kisgyermekkori látáskárosodásról, a szembetegségek kialakulásáról, a diagnosztika, a szűrés, a megelőzés lehetőségeiről, a szülőket segítő szolgáltatásokról, és a látásfejlesztés módszereiről készített összeállítást – írja a hirado.hu portálja.
A lakosság több mint öt százalékát érintheti a kancsalság, illetve a tompalátóság, mondta el dr. Pusztai Ágota. A gyakori fejfájás, a ferde fejtartás, a bizonytalan szemkontaktus, térérzékelés és mozgás, a közömbösség a feltűnő, színes tárgyak iránt, a hunyorgás – mind jele lehet a gyermekkori látásproblémának, amelyet ha időben elkezdenek kezelni, a baj jól orvosolható.
Dr. Sényi Katalin gyermekszemész szakorvos hangsúlyozta: minden gyermek szeméért harcolni kell. A gyermekorvos és a védőnő kötelező szűrést végez az újszülötteknél, vizsgálják, hogy a szemgolyó egészségesen fejlődött-e, jók-e a pupillareakciók – az első időkben ezekből lehet következtetni arra, hogy lát-e a gyermek.
A szembetegségek kialakulásának leggyakoribb oka az örökletes tényezők, de okozhatja a koraszülés, vagy gyermekkorban bekövetkező sérülés is.