Rosszabbra számítottunk, de örülünk neki, hogy a szakorvosok nem élnek vissza ezzel a lehetőséggel.
Eddig nem hosszabbodtak a várólisták Csongrád megyében amiatt, hogy a rákgyanús betegeket soron kívül, 14 napon belül diagnosztizálni kell. De Szegeden már most is pluszműszakokra van szükség emiatt, ha ősszel tovább nő a terhelés, más megoldást kell találni. Tanulóidőszak volt az első három hónap, a rendszer azonban mostanra bejáratódott – így foglalta össze a nyáron életbe lépett újfajta diagnosztikai rendet a délmagyar.hu-nak Horváth István, a Diagnoscan Magyarország szegedi orvos igazgatója.
A szegedi központban az átlagos várakozási idő CT esetében 3-4 hét, MR esetében 3-4 hónap. Daganatokat néhány kivételes esetet leszámítva CT-vel diagnosztizálnak, így az intézkedésnek köszönhetően a várakozási idő lényegében megfeleződött azok számára, akiknél rákgyanút igazolt a szakorvos.
Átszervezések és plusz hétvégi műszakok beállításával meg tudtuk eddig oldani, hogy a többi beteg se sorolódjon emiatt hátrébb, de attól tartunk, hogy a nyári, gyengébb forgalom után ez ősztől már nem lesz tartható – mondta el Horváth István. Arra nincs pénz, hogy több gépet vásároljanak vagy pluszembereket vegyenek fel, hiszen az új rendszerben csak akkor jár pluszpénz az előresorolt betegekért, ha igazolódik: valóban daganatosak.
Az elmúlt három hónapban 180 ilyen betegünk volt, 44 százalékuknál igazolódott a daganat. Ez azt jelenti, hogy a vizsgálatok fele valóban indokolt volt. Ennél rosszabbra számítottunk, de örülünk neki, hogy a szakorvosok nem élnek vissza ezzel a lehetőséggel, és valóban csak indokolt esetben kérik a sürgősségi diagnózist.