• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Mit keres a matematikus a háziorvosi rendelőben, ha nincs panasza?

Lapszemle 2025.03.07 Forrás: hvg360.hu
Mit keres a matematikus a háziorvosi rendelőben, ha nincs panasza?

Változások lesznek az EESZT-ben: az MI-alkalmazások képesek a pdf-dokumentumokban szereplő adatokat kiolvasni, elemezni.

Magyar kutatók olyan matematikai modellen dolgoznak, amellyel pontosabbá válhat az egészségügyi rendszert kiszolgáló mesterséges intelligencia. A fejlesztés nyertese a beteg lehet, aki jobb diagnózist és hatékonyabb kezelést kaphat, írja a hvg360.hu

A Hun-Ren kutatási hálózat Rényi Alfréd Matematikai Kutatóintézetének tudósai a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Menedzserképző Központjának munkatársaival egy átfogó egészségügyiéletút-elemző adatplatformot építenek. Ha elkészül, lehetővé teszi a betegségek korai felismerését, egyénre szabott kezelési tervek kialakítását, egyszersmind az egészségügyi ellátórendszer hatékonyabb működését is támogatja. Ma talán már említeni sem kell: a mesterséges intelligencia (MI) segítségével.

Jelenleg a magyarországi ellátásban rengeteg helyen gyűlnek a betegadatok: háziorvosoknál, járóbeteg-szakrendelőkben, klinikákon, kórházakban, mentőszolgálatnál, gyógyszertárakban. A szakrendelői és a kórházi informatikai rendszerekből a finanszírozó számára releváns adatok a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) adatbázisába, míg a vizsgálatok eredményei és az ellátásokra vonatkozó egészségügyi dokumentáció az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Térbe (EESZT) kerülnek.

„Az EESZT-ben mindent látni lehet a laboreredménytől a zárójelentésig, ezek az adatok mégsem hasznosulnak eléggé” – mondja Miklós Dezső, a Rényi Alfréd Matematikai Kutatóintézet igazgatóhelyettese. A szakember szerint az adatok digitálisak ugyan, de sok esetben pdf formátumban vannak eltárolva. Ez szabad szemmel könnyen olvasható, de a digitalizált a betegellátás szempontjából nem éppen előnyös, ugyanis ezeket a dokumentumokat egyesével kell átnézni, a kezeléssel kapcsolatos döntéseket pedig csak ezután lehet meghozni. Itt jönnek képbe a kutatóintézet matematikusai. Olyan MI-alapú megoldást építenek, amely képes a pdf-dokumentumokban szereplő adatokat kiolvasni, majd elemezni. Ez megteremti a technikai lehetőségét annak, hogy akár az EESZT-ben fellelhető korábbi, nem strukturált adatok is egy egységes adatplatform részévé váljanak, írja a hvg360.hu.