Mire költik a kórházak a tegnap bejelentett pluszpénzt?
Érezhető változást hoz a betegellátásban a bejelentett 18,2 milliárd forintos pluszforrás - mondta az InfoRádiónak a Stratégiai Szövetség a Magyar Kórházakért Egyesület elnöke. Csiba Gábor úgy fogalmazott: "minden többletpénznek örül az egészségügy, de a mostani bejelentés azért is nagyon értékes és fontos, mert azokat a nehéz szituációkat oldja meg, amelyeket a betegek nap mint nap éreznek." Hozzátette: a várólisták hosszának csökkentésében van különösen nagy szerepe ennek a pénznek. Az egyesület elnöke felhívta a figyelmet, hogy a várakozási idő lerövidülése a daganatos betegek viszonylatában is kiemelt jelentőségű, hiszen egy rákos betegség esetében az idő, nagyon komoly tényező. Csiba Gábor kijelentette: "a pluszforrás nagyon jó hír az intézményeknek, de főleg a betegeknek."
A Magyar Kórházszövetség elnöke szerint is jelentős segítség az egészségügyi intézményeknek szánt több mint 18 milliárd forintos kormányzati támogatás, de úgy véli: ez az összeg nem elég a tartozások rendezésére. Velkey György az InfoRádiónak elmondta: abban bízik, hogy lesznek további intézkedések az adósságcsökkentésre és az egészségügyi dolgozók bérrendezésére. Hozzátette: nagyon fontos, hogy a pluszösszeg megjelenik a járóbeteg-ellátásban is, "ugyanis a mostani támogatással a tavalyi finanszírozási megszorítást ki lehet egyenlíteni." Ugyanakkor a Magyar Kórházszövetség elnöke kiemelte: nagyon magas az intézmények adósságállománya, és "az idei költségvetésben még a most bejelentett támogatással sem jelenik meg az a forrás, amivel remény volna a tartozás-tömeg leépítésére."
A Magyar Rezidens Szövetség elnöke viszont az InfoRádióban úgy nyilatkozott: a frissen végzett orvosok számára biztosított állami ösztöndíj csak átmeneti megoldás az elvándorlás problémájára. A tartós itthon maradáshoz hosszú távú bérrendezés kellene.
Dénes Tamás kifejtette: "négy évvel ezelőtt nagyon nagy volt a rezidensek elvándorlása, akkor a frissen végzettek 40 százaléka azonnal elhagyta az országot, ez az arány most 20 százalék. Tehát vannak eredmények, de az ösztöndíj folyósítása csak átmeneti megoldás, nincs jövőképe a rezidenseknek." A nyilatkozatok itt meghallgathatók