Mikor jön el az a pont, amikor létszámhiány miatt be kell majd zárni egy-egy kórházat?
Az ország orvosképző egyetemeinek klinikáin is tapasztalható bizonyos mértékű orvos- és nővérhiány, bár lapunkat arról tájékoztatták az intézmények, ez náluk nem okoz problémát a betegellátásban. A szakértők úgy vélik, ha valóban nagy gondot okozna az orvoshiány, ezt a tényt akkor sem vallaná be egy intézményvezető sem. Rácz Jenő, a kórházszövetség korábbi elnöke szerint ugyanis ezzel a működési engedélyt és a finanszírozást kockáztatnák - írta az mno.hu.
A Pécsi Tudományegyetemen 2016. január 1-jén az üres álláshelyek száma 121 volt, ebből 67 álláshely tartósan (három hónapnál régebben) üres. Az üres álláshelyek aránya a teljes létszámhoz képest négy százalék, vagyis az adatok alapján tavalyhoz képest majdnem a duplájára nőtt a hiány.
Facskó Andrea, a szegedi Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ elnöke lapunkat úgy tájékoztatta, az orvos- és szakdolgozóhiány az országos átlagnak megfelel, ugyanakkor más egészségügyi intézményekhez hasonlóan érzékelik: egyre nehezebb a szakképzett, elkötelezett munkaerő megtartása. – Az álláshelyeket igyekszünk rövid határidőn (egy-két hónap) belül pótolni, de egyes területeken (például onkológus szakorvos) a törekvéseink ellenére is az átlagosnál hosszabb ideje eredménytelen a toborzás.
Édes István, a Debreceni Egyetem Klinikai Központ főigazgatója megkeresésünkre elmondta, hogy tavaly decemberben 2434 betöltött és 159 betöltetlen álláshely volt. Jelenleg vegyész, gyógyszerész, ápoló, intenzív szakápoló, aneszteziológiai szakasszisztens pozíciókra várnak jelentkezőket.
A budapesti Semmelweis Egyetem kérdéseinkre azt a választ adta: az előrelépési lehetőségek, a szakmai fejlődés, az oktatási, kutatási tevékenységek, valamint az intézmény presztízse miatt a Semmelweis Egyetemen az országos átlagnál jobb a helyzet az orvosok számát illetően - írta a lap.
– Ma szinte nincs olyan kórház, szakmai terület, ahol ne lenne orvos- vagy nővérhiány. Jelenleg azonban a szabályok szerint aki nem rendelkezik a megfelelő feltételekkel, az nem kap működési engedélyt, sem finanszírozást, tehát mindenki a saját intézményét próbálja védeni – közölte Rácz Jenő. Azt nem tudni, hogy vajon meddig lehet még elfedni a nyilvánvaló problémákat, és mikor jön el az a pont, amikor létszámhiány miatt be kell majd zárni egy-egy kórházat.