A Magyar Sebész Társaság elnöksége felmérést készít az általános sebészet szakember-ellátottságáról.
A szakminiszter által közzétett lista alapján Magyarországon jelenleg 19 orvosi terület számít hiányszakmának. Az aneszteziológia és intenzív terápia már két éve az, és rövidesen a sebészet is ide kerül. Az Egészségügyi Engedélyezési és Közigazgatási Hivatal (EEKH) adatai szerint az altatóorvosok közül csak 2012-ben 74-en, az idei év első felében pedig 27-en, a sebészek közül tavaly 47-en, 2013 első hat hónapjában pedig 27-en távoztak külföldre, annak ellenére, hogy tavaly és az idén is volt béremelés az egészségügyben, illetve hogy a hiányszakmákban dolgozó szakorvos-jelöltek, köztük az aneszteziológus foglalkoztatásához kiemelt támogatást kapnak az intézmények, hogy ezzel is enyhítsék a problémát – írja a vg.hu portálja az ózdi és pécsi orvoshiány kapcsán.
A legtöbben nem kizárólag a magasabb kereset miatt mennek külföldre, a munkakörülmények és az alacsonyabb munkaterhelés legalább olyan nagy vonzerő, mint a pénz – vélekedett Gál János professzor, a Magyar Aneszteziológus és Intenzív Terápiás Társaság elnöke. Ez is az oka, hogy az elmúlt öt évben a fiatal, kezdő, de már szakvizsgával rendelkező altatóorvosok mintegy fele elhagyta az országot, és csak remélni lehet, hogy hazatérnek.
A pécsi klinikákon, amelyeken havonta két-háromezer műtétet is végeznek, tucatszám maradnak el műtétek, de ennek sokszor nem az esetleges szakemberhiány, hanem a beteg állapota az oka – mutatott rá a Klinikai Központjának főigazgatója. Decsi Tamás szerint Pécsett sokkal inkább az úgynevezett ráépített orvos szakmák képviselőiből, semmint az alapszakmákéból van hiány: nincs gyermekpszichiáterük, kevés a gyermek-gasztroenterológus és rehabilitációs szakemberből is elkelne több.
A sebészet területén is kezd krónikussá válni a szakemberhiány, ezért a Magyar Sebész Társaság elnöksége úgy döntött, felmérést készít az általános sebészet szakember-ellátottságáról.
Lázár György professzor, a társaság elnöke kiemelte: az már szinte biztosan kijelenthető, hogy egyre több, elsősorban kisebb városi kórházban csak nyugdíjasokkal, illetve más kórházakból „beügyelőkkel" tudják kiállítani az esti, hétvégi ügyeleti létszámot.