Muzeális orvosi műszerekre is adnak működési engedélyt a kórházaknak.
Akár egy több évtizedes röntgengéppel felszerelt radiológiai osztály is kaphat végleges működési engedélyt, ha az eszköz alkalmas a feladat ellátására. A kórházi standardokat ugyanis úgy határozták meg, hogy mi az a minimális személyi és eszközállomány, amellyel az adott feladatot biztonságosan el lehet végezni - mondta el a Napi Gazdaságnak az országos tiszti főorvos.
Falus Ferenc szerint a több mint háromezer intézményi részlegnek mindössze 4 százaléka működik ideiglenes engedéllyel. Januárban 34 kórházat ellenőriztek, ezzel együtt 193 intézményi egységben regisztráltak személyi vagy tárgyi hiányosságokat. Rövid időn belül 67 részlegben pótolták a szükséges eszközt vagy személyzetet, így csupán 126-nál nem tudtak végleges működési engedélyt kiadni.
Az országos tiszti főorvos szerint a kórházi standardokat folyamatosan "karban kellene tartani", vagyis nem elég, hogy néhány év elteltével újragondolják az előírásokat. Falus Ferenc ezt az orvostechnológia és a gyógymódok gyors fejlődésével és állandó megújulásával magyarázza. Példaként említette, hogy még mindig vannak olyan, ma már igencsak elavultnak számító berendezések, amelyek valamilyen okból nem kerültek ki a standardok közül, így az adott részlegek akkor sem selejtezhetik le azokat, ha feleslegesen foglalják a helyet.
A személyi feltételek kapcsán a főorvos rámutatott: a létszám tekintetében nem az a döntő, hogy egy kórházi osztály hány ággyal működik, hanem az, hogy milyen feladatot látnak el a részlegen. Egy sebészeti osztállyal szemben tehát ugyanazok az elvárások egy súlyponti intézmény és egy kis kórház esetében.
Az egészségügyi kormányzat szektorsemleges finanszírozási szándéka kapcsán Falus Ferenc megjegyezte: a magántulajdonú szolgáltatóknak eddig is teljességgel meg kellett felelniük az előírásoknak, és e téren akkor sem lesz változás, ha nem magán-, hanem közpénzből működtetik az intézményt.
A standardok újrafogalmazásának eredményét miniszteri rendeletben rögzítik. A módosított jogszabály várhatóan még ebben az évben elkészül - tette hozzá az országos tiszti főorvos. A kórházvezetők által kezdetek óta vitatott "széfrendelet" sem lesz sokáig beszédtéma.