• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Nagyobb esély a túlélésre

Lapszemle Forrás: Petőfi Népe

Az OEP ezentúl finanszírozza a kecskeméti megyei kórházban történő szívkatéteres beavatkozásokat.

Megyei szívinfarktusos betegeknél ez hatszorosára növeli a túlélési esélyeket. A vérrögök oldását eddig gyógyszeresen végezték, de sokszor nem ez az ideális megoldás. Két éve a kórház rendelkezésére áll a szívkatéterezés technikai és szakemberi háttere, de az OEP eddig elutasította a finanszírozást. A kórház vezetősége ezért egy éve úgy döntött, hogy saját költségen elvégezhetnek néhány száz beavatkozást. Ez azonban töredéke annak, amire szükség van.

Megérkezett a megyei kórházba az a levél, amire évek óta vártak: az OEP befogadta a szívkatéteres beavatkozások finanszírozását. A változás óriási jelentőséggel bír, a szívinfarktusok aránya a megyében ugyanis kiemelkedően magas. A megyei kórház ellátási területéről a szívinfarktusos betegeket eddig Szegedre kellett szállítani. A sürgős beavatkozást igénylőknél a szállítással járó több órás kiesés óriási kockázatot jelentett. A tervezett műtétesek pedig hat hónapos várólistával szembesültek.

„A változás sok mindent von maga után" - mondta el dr. Svébis Mihály főigazgató. - Meg kellett teremtenünk a fekvőbeteg osztályi hátteret a laboratóriumhoz. A 2013 nyaráig megépülő új szárnyban természetesen ideális helyet biztosítunk ennek a feladatnak is, addig pedig — február elsejétől - a kardiológiai őrzőből alakítunk ki kardiológiai intenzívet, ahol az induláshoz szükséges feltételek rendelkezésre állnak. Az angiográfiás, azaz katéteres beavatkozásokat végző orvoscsapat létszámát a jelenlegi nyolcról tizenegyre, az asszisztenciát pedig hatról tizennégy főre kell emelnünk.

A szakmai munkáról a team vezetője, dr. Rúzsa Zoltán számolt be. A főorvos elmondta, régóta végeznek katéteres beavatkozásokat Kecskeméten, de a szívkatéterezést csak egy éve kezdték, akkor még a kórház saját költségére. „A vérrögök oldását eddig gyógyszeresen végezték, de sok esetben nem ez az ideális megoldás. Két éve rendelkezésünkre áll a szívkatéterezés technikai és szakemberi háttere, de az OEP eddig elutasított minket. A kórház vezetősége ezért egy éve úgy döntött, hogy saját költségen elvégezhetünk néhány száz beavatkozást. Ez azonban töredéke annak, amire valós igény és szükség van" - mondta a főorvos. Hozzátette: az OEP valószínűleg azért is döntött most a finanszírozás mellett, mert látták: a kecskeméti kórház készen áll a kezelések nagy volumenű elkezdésére.

A tervek szerint idén ezerötszáz szívkatéterezést végeznek Kecskeméten, 2012-ben pedig elérik a végleges kapacitást: az évi 3-4 ezer beavatkozást. A kecskeméti kórház ellátási területén praktizáló háziorvosok hamarosan tájékoztató levelet kapnak, amiből hivatalosan is tudomást szerezhetnek az új lehetőségről. Attól kezdve várható a kecskeméti várólista gyorsabb feltöltődése is. A várakozási idő jelenleg Szegedre hat hónap, Kecskemétre két hét.