Eldőlni látszik a körülbelül 2,5-1,5 millió éve tartó közdelem az ember és a fejtetű között.
A Pediculus humanus capitis csak emberen él, természetes körülmények közt állatokat nem fertőz. (A két évszám a Homo habilis és a Homo erectus körülbelüli megjelenését jelöli, korábban a fejtetű sem lehetett humanus.)
Az indianai Carmelben székelő ParaPro cég tegnap bejelentette: az Egyesült Államok Élelmiszer és Gyógyszerhatósága engedélyezte az általa kikísérletezett spinosad hatóanyagú, 9 %-os helyi alkalmazású, négy éves és idősebb páciensek fejtetvessége elleni oldatot. (Vényköteles.) A hatóanyag-vegyületet egy talajbaktériumból nyerik. A szer hatásos, könnyen használható, az esetek többségében mindössze egy alkalmazással és 10 perc leforgása alatt tetvetlenít, emellett a serkefésűs petevadászatot is feleslegessé teszi.
Az oldat ez év első felében megjelenik az amerikai gyógyszertárakban. A gyártó cég elnöke közölte: a hatásossági tanulmányok során termékük felülmúlta az 1 %-os permethrin-oldatot, és különösen előnyös tulajdonsága, hogy a gyerekpácienseknek nem kell nyugton ülniük hosszadalmas sűrűfésűs serkevadászatok alkamával. A tesztek szerint egy második spinosad-kezelésre ritkábban van szükség, mint a permethrines eljárásnál.
Az Egyesült Államokban a fejtetvesség a nátha után az iskolás korú gyerekek második leggyakoribb fertőző betegsége. A szövetségi járványügyi hatóság szerint évente 6-12 millió új fertőzésre kerül sor, többnyire a 3-12 éves korosztályban. A paraziták az amerikaiaknak évente összesen 1 milliárd dollárjába kerülnek, amit részben orvosra, kezelésre, védőnőre adnak ki, részben a munkából-oktatásból való kimaradással veszítenek el.