A tatabányai kórház urológiai osztályán összeszokott csapat dolgozik.
Az urológiai osztály betegeinek nemcsak a betegségét kell gyógyítani, hanem oda kell figyelni a lelkivilágukra is, vallja dr. Nagy Gábor, a Szent Borbála Kórház osztályvezető főorvosa.
- A beteg szorong, tele van kétségekkel. Sok közöttük az idős is, ők olykor nem is hallanak jól, de inkább csak bólintanak, mintsem vissza mernének kérdezni -hangsúlyozza az urológus. - Éppen ezért nagyon fontos, hogy összeszokott, jól együttműködő szakápoló személyzettel dolgozunk az osztályon, hiszen nekik és a szociális segítőknek jobban megnyílnak a betegek.
Hét évvel ezelőtt nyílt meg az önálló urológiai osztály a megyei kórházban, addig a sebészet részeként működött Az osztályon dolgozók éppen ezért jól ismerik egymást, hiszen a szakdolgozó és az orvos állomány igen kicsi ingadozást mutatott az évek alatt. Vannak olyan munkatársak, akik már 27 éve együtt dolgoznak.
- Nagyon rutinos, jól képzett szakdolgozóink vannak - mondja a főorvos. - Az osztály profilja több részből áll össze. Egyrészt a húgyúti köves betegek kezelése, másrészt az urológiai daganatos betegek műtése és utánkövetése a feladatunk. Minden megoldás, ami létezik, nálunk elvégezhet.
Szintén nagy hangsúlyt kapnak a szűrések is. Olyan körzetekbe járnak, ahonnan panaszmentes esetben nem nagyon jönnek Tatabányára, emelte ki a főorvos a szűrés fontosságát, hiszen az időben észlelt prosztataelváltozások jó eséllyel gyógyíthatóak. Hangsúlyozta, fontos, hogy minden férfi évente egyszer vizsgáltassa meg magát Nem mellékesen a merevedési zavarok többsége is prosztataproblémával áll összefüggésben.
Szeptembertől bevezették a kórházban a betegek vérvételének előjegyzési rendszerét. Ennek kapcsán dr. Fain András orvos igazgató elmondta, fontos, hogy a kórház költségvetési egyensúlyát biztosítsák, ugyanakkor a laborvizsgálatok kétharmada finanszírozatlan, ezért szánták rá magunkat erre a lépésre. Nem új dolog a kórházakban az előjegyzés, sőt, egyre gyakrabban kerül szóba a tévében és az újságokban, hogy milyen sokat kell várni.
- Van egy meghatározott összeg a fekvő- és járóbetegek ellátására - magyarázta az orvos igazgató. - Ezt kell arányosan elosztani. Egyébként annak, hogy várólisták alakulnak ki, nemcsak a finanszírozás az oka, hanem szakorvosok hiánya is. A bőrgyógyászaton mindössze egy-két hét a várakozási idő, a fekvőbeteg-műtétes várólista általában nem hosszabb egy-két hónapnál. Kivételnek számítanak az ortopédiai beavatkozások, például a csípő-és térdprotézisműtétek – tette hozzá dr. Fain András.