A magas koleszterinszint és vérnyomás, az elhízás, a dohányzás komoly rizikót jelent.
Az emberek harminc százaléka kardiovaszkuláris betegség miatt veszíti el az életét - jelentette ki Dr. Czuriga István, a Debreceni Egyetem Kardiológiai Intézetének professzora, az Egerben az elmúlt hét végén rendezett kongresszus egyik előadója. - Ebbe a csoportba tartoznak a szívkoszorúér-betegségek, a stroke, a magas vérnyomás, az artériák szűkülete, a szívelégtelenség.
Sokan úgy gondolják, hogy a szívinfarktus a férfiakat fenyegeti, holott ma már több nő esik áldozatul a betegségnek. A professzor elmondta, hogy ennek megelőzése érdekében célszerű már a felnőttkor kezdetén jelentkezni egy szűrővizsgálatra. Amennyiben mindent rendben találnak, úgy elegendő ötévente megismételni az orvosi ellenőrzést.
Amikor változókorba lép a nő, ugyancsak szükséges a kockázat-besorolás. A magas koleszterinszint és vérnyomás, az elhízás, a dohányzás komoly rizikót jelent. Az orvos által meghatározott gyógyszerektől nem várhatunk azonnali hatást, azokat folyamatosan szedni kell.
A gazdasági válság miatti létbizonytalanság, a jövedelemcsökkenés értelemszerűen nem javított a statisztikán. Sokan azért nem váltják ki az orvosságot, mert nem telik rá. Dr. Tóth Kálmán professzor, a Pécsi Tudományegyetem Belgyógyászati Klinikájának igazgatója is a megelőzés fontosságát hangsúlyozta. Megjegyezte: az idősebb emberek 60 százalékának magas a vérnyomása. Ezt mindenképpen kordában kell tartani. Az egyre növekvő vérzsírszint sem fáj, évtizedekig nem okoz panaszt, de az ereken lerakódva szélütéshez, infarktushoz, az alsó végtagokban ér-elzáródáshoz vezet. Az akut kezelés után nem hanyagolható el a gyógyszerezés, hogy ne alakuljon ki újra a betegség.