• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Nem vonzó Somogyban sem a patikus szakma

Lapszemle 2020.08.31 Forrás: sonline.hu
Nem vonzó Somogyban sem a patikus szakma

A fiatal patikusok nem feltétlenül találják meg a vonzó lehetőséget a vidéki életben, már akár megyeszékhelyi szinten sem.

A hiányzó pedagógusok és orvosok mellett kevéssé látványosan, de elérte a vidéket a gyógyszerészhiány is. A Somogy megyei kamara elnöke a sonline.hu-nak azt mondta: az utóbbi években nem volt jó marketingje a szakmának, de egy állami ösztöndíjrendszer segíthetne abban, hogy megfelelő legyen az utánpótlás a vidéki patikákban. A korfa alapján a gyógyszerész szakma elöregedett, és ez alól Somogy sem kivétel, ismerte el érdeklődésünkre Szabó Péter Balázs, a lengyeltóti Fehér Holló Patika vezetője. Szerinte a fiatalok között nem igazán népszerű ez a foglalkozás, és ebben szerepet játszhatott, hogy nem volt igazán jó társadalmi reklámja az elmúlt években.

– Ezt a népszerűségi versenyt a fiatalok között elvesztettük – mondta Szabó Péter Balázs. – Annak ellenére, hogy a gyógyszerészi képzésben résztvevők száma nem csökkent, a kieső idős szakembereket mégis nehezen lehet a megfelelő ütemben pótolni. A fiatal patikusok viszont nem feltétlenül találják meg a vonzó lehetőséget a vidéki életben, már akár megyeszékhelyi szinten sem. 

Pedig amíg hiány van, addig a fizetések nem alacsonyak, tehát versenyképes, amit ma vidéki gyógyszerészként lehet keresni, mégis egységes kormányzati stratégia kellene a vidéki gyógyszerészet megerősítésére, vetette fel a kamara elnöke. Egy több ezer lakosú vidéki település életében létfontosságú, hogy legyen patikai szakellátás éppúgy, ahogy óvoda, bölcsőde és orvos. Az önkormányzatok támogatóan állnak hozzá a kérdéshez, de forrást nem kapnak egyelőre.

– Vidéken akár egy szolgálati lakás kialakítása is segíthetne – mutatott rá Szabó Péter Balázs. – Egy ösztöndíjrendszer támogatást nyújthatna a pályakezdőknek, és ennek keretében a gyógyszertári központokból rövidebb időre oda lehetne küldeni a fiatalokat, ahol nagyobb a szükség rájuk. Továbbiak a cikkben