Az LSD-alapú fájdalomcsillapítás megismételt vizsgálatok során is biztonságosnak és hatékonynak bizonyult.
Több mint fél évszázaddal azután, hogy Eric Kast felfedte a lizergsav-dietilamid, vagyis az LSD hatásait a fájdalomérzetre, egy holland kutatócsoport újra elővette a témát, és olyan eredményre jutott, amely könnyen átalakíthatja a fájdalomcsillapító szerek válságos helyzetét - írta a qubit.hu.
Míg azonban Kast nagyobb, pszichedelikus hatású adagokkal látta el tesztalanyait az 1960-as években, a Maastrichti Egyetem kutatói a hallucinogén hatást nélkülöző mikrodózisok mellett döntöttek, és arra jutottak, hogy még így is van olyan jó fájdalomcsillapító hatása a szernek, hogy érdemes lehet vele kiváltani az Egyesült Államokban szinte népbetegségnek számító függőséget okozó opioid gyógyszereket.
„Gyógyászati szempontból az LSD fájdalomcsillapító hatását vizsgáló, ellenőrzött kutatásoknak a nem hallucinogén alacsony dózisokra kell koncentrálniuk, amelyek könnyebben kezelhetők, mivel nem okoznak pszichedelikus tüneteket” – írják a kutatók a Journal of Psychopharmacologyban megjelent tanulmányban.
A tanulmányban arra is kitérnek, hogy a hideg vizes teszt során hasonló eredményeket értek el az LSD 20 mikrogrammos dózisával, mint korábban az opioid szerek, például az oxikodon vagy a morfin beadásával, így ha az LSD-alapú fájdalomcsillapítás megismételt vizsgálatok során is biztonságosnak és hatékonynak bizonyul, helyettesíthetné az opioid fájdalomcsillapítókat.
Az amerikai járványügyi hivatal adatai szerint 1999 és 2018 között 450 ezren haltak meg opioid-túladagolásban, és bár sokáig az illegális heroin felelt az esetek többségéért, az elmúlt húsz évben már a gyakran felírt gyógyszerek (például a metadon), 2015 óta pedig a fentanil, a tramadol és hasonló szintetikus társaik okozzák a legtöbb halálos túladagolást. Részletek a cikkben