Nem sikerült elérni, hogy a PM egyértelműbbé tegye a járulékfizetési szabályokat.
A Németországban dolgozó magyar építőipari cégek ellehetetlenítésétől tart Koji László, az ÉVOSZ alelnöke – értesült a Világgazdaság. Mint a lapnak az alelnök elmondta, hosszas egyezkedéseik ellenére sem sikerült elérniük, hogy a Pénzügyminisztérium, hogy a tb-törvény most tárgyalt módosításában egyértelműbbé tegye ennek a körnek a járulékfizetési szabályait. Csak arra tett ígéretet a tárca, hogy alsóbb jogszabályban rendezi a kérdést.
Mivel a szaktárca csupán egy végrehajtási utasításban akarta szabályozni ezt a területet, de ezt az ÉVOSZ túlságosan bizonytalannak ítélte, ezért a szakmai szövetség most levélben kéri a parlament gazdasági és informatikai bizottságának elnökét, Podolák Györgyöt, hogy javaslatukat bizottsági módosításként terjessze a Ház elé.
A Németországban - vállalkozási szerződéses konstrukcióban - dolgozó cégektől az APEH - visszamenőlegesen 2-5 évre - több millió forintos tb-, nyugdíj- és egyéb járulékok megfizetését kéri. Az ÉVOSZ tapasztalatai szerint az utóbbi hetekben igencsak aktivizálta magát ezen a téren az adóhivatal. Az érintett vállalkozások jelenleg csak a külföldön foglalkoztatott dolgozóik magyarországi személyi alapbére alapján fizetik meg itthon a járulékokat.
Ugyanakkor Németországban is fizetnek járulékokat: magánbiztosítóval állnak szerződésben, hogy alkalmazottaik az ottani egészségügyi ellátásokhoz is hozzájuthassanak, illetve a kötelezően kifizetendő önrészt fedezhessék. Koji László szerint a pluszterhek legalább nyolcezer magyar alkalmazott munkahelyet sodorják veszélybe.