Úgy tűnik, hogy a túl sok evés aktiválja az immunrendszer általában nyugvó útvonalait az agyban.
A túlevés megzavarja az agyat, ezzel olyan károsodások sorozatát indítja el, melyek diabéteszt, szívproblémákat és más betegségeket okoznak - közölték amerikai kutatók a Cell című tudományos szaklapban.
Úgy tűnik, hogy a túl sok evés aktiválja az immunrendszer általában nyugvó útvonalait az agyban, amely immunsejteket küld szét a szervezetben. Ezek a védősejtek megtámadják és elpusztítják a betolakodókat, ebben az esetben olyanokat is, amelyek ott sincsenek - állítja Dongsheng Cai, a Wisconsini Egyetem kutatója és csoportja.
A kutatók megállapításai magyarázatot adhatnak arra, miért okoz oly sok és szerteágazó egészségügyi problémát az elhízás, sőt annak megelőzésében is segíthet.
A kutatók egérkísérleteikben arra kerestek választ, miért okoz az elhízás krónikus gyulladást testszerte. Egy olyan vegyületet választottak ki (IKKbeta/NK-kappaB), melyet immunsejtek, a makrofágok és a leukociták használnak, ám a kutatók az agy hipotalamusznak nevezett részében találták meg. A hipotalamusz részt vesz az anyagcsere folyamatok irányításában egereknél és embereknél is.
A kutatócsoport a vegyületet nagy mennyiségben találta meg a hipotalamuszban, de általában inaktív állapotban. Amikor azonban az egereket nagy zsírtartalmú étrenden tartották, a vegyület extrém módon aktiválódott. Túlműködése idején az egerek szervezete figyelmen kívül hagyta a leptin nevű, étvágyat és inzulintermelést szabályozó hormon jelzéseit.
A vegyület termelődésének növelésekor az egerek többet ettek, csökkentésekor kevesebbet. Cai úgy véli, megtalálták a túlevés által okozott betegségekhez a főkapcsolót.
Az evolúció alacsonyabb szintjén e vegyület az immunvédelem irányításában játszhatott szerepet, a modern társadalomban azonban egy új környezeti hatás, a túlevés aktiválta Cai szerint.