Megszavazta a parlament a háziorvosi, a kórházi és a gyógyszertári betegellátást több ponton érintő változásokat.
Az úgynevezett salátatörvény egyebek között megszünteti a súlyponti kórház fogalmát, emellett változnak a kórházi kapacitások szabályai is, módot adva ezzel az intézményeknek arra, hogy rugalmasabban kezeljék gyógyítási lehetőségeiket. Ez azt jelenti, hogy egy kórház az ellátási igények szerint például több sebészeti beavatkozást végezzen egy másik osztályán kihasználatlan kapacitás átcsoportosításával. Ugyanezt megtehetik a kórházak egymás között is, akár saját akaratukból, akár fenntartójuk kezdeményezésére. Ezzel megszűnnek a „kőbe vésett" kapacitások, a helyzetet pedig nem évente, hanem háromévenként vizsgálják felül.
Több pénz jut majd azoknak a háziorvosoknak, akik szűrővizsgálatokat végeznek, védőoltások felvételére ösztönzik pácienseiket, valamint az azonos hatóanyagú gyógyszerek közül az olcsóbbat írják föl nekik. Ugyanerre számíthatnak a gyógyszerészek is a generikus készítmények ajánlásával. Rendeződik a patika tulajdonlásának kérdése is.
Már működő patika esetében a gyógyszerésznek két lépcsőben teszik kötelezővé a többségi tulajdonjog megszerzését: 2014. január 1-jéig huszonöt százalékos részt ír elő a törvény, amit 2017. január 1-jéig ötven plusz egy százalékra kell növelnie a patikát működtető gazdasági társaságban. Jövő júniustól nem működtethet patikát az a vállalkozás, amelynek székhelye olyan államban van, ahol a társaság nem végez gazdasági tevékenységet, és ahol nem fizet adót. Vagyis offshore cég nem működtethet gyógyszertárat Magyarországon.
A módosítások között szerepel az is, hogy a gyermekgondozási segély mellett munkát végzők táppénzének megállapításával egyszerűbbé válik a jogosultság elbírálása és összegének megállapítása. A pénzbeli ellátásokat visszamenőlegesen lehet igényelni, ami egyszerűbbé teszi az ellátások közötti választást.
Ha katasztrófaesemény következik be az egészségügy területén, akkor az ÁNTSZ regionális intézete helyett a fővárosi és megyei kormányhivatalok egészségügyi szakigazgatási szerve lesz a katasztrófa-egészségügyi ellátás elsőfokú szerve. A hétfő este elfogadott módosítások - amelyek sürgős kihirdetését kérte a parlament az államfőtől - fokozottabb büntetőjogi védelmet biztosítanak az egészségügyi dolgozók számára - foglalta össze a Magyar Hírlap is.