A terhesgondozás alappillére a diplomás védőnő lesz Békésben.
A békéscsabai Réthy Pál kórház belgyógyászati, illetve szülészet-nőgyógyászati osztálya által közösen tudományos ülésen védőnők, orvosok, szakdolgozók tárgyaltak a terhességi diabéteszről. A jelenlévők dr. Bitó Tamás, dr. Rucz Árpád, dr. Szeberényi Zsolt, dr. Gyimesi András, dr. Harangozó Andrea és dr. Taybani Zoltán előadásaiból nyerhettek új információkat.
Elöljáróban dr. Rucz Árpád osztályvezető főorvos beszélt Békés megye szülészeti helyzetéről. Elmondta, a megyében csökken a szülések száma, ám örvendetes, hogy Békéscsabán 80-nal több volt 2009-ben, mint az előző évben.
Békésben — hasonlóan az ország számos megyéjéhez — megszűnik a mozgó szakorvosi ellátás, ugyanis a kis települések rendelőinek felszereltsége nem felel meg a mai kor elvárásainak. A terhesgondozás alappillére a diplomás védőnő lesz, ő tartja a napi kapcsolatot a terhesekkel.
Dr. Szeberényi Zsolt főorvos előadásából kiderült, a cukorbeteg terhes anyák gondozása szoros együttműködést igényel a belgyógyász és a szülész részéről.
A szülés során a gyermekgyógyásznak is aktív szerepe van. A békéscsabai kórházban — köszönhetően a megfelelő diabetológiai háttérnek, a gyermekgyógyászokkal való jó kapcsolatnak - a nem túl súlyos diabéteszben szenvedő kismamák esetében komoly probléma nem merült fel az elmúlt években. Az intézménynek igen jó a kapcsolata a Szegedi Női Klinikával, a bonyolultabb esteket odairányítják.
— A cukorbetegség és a várandósság két szempontból jelent komplex orvosi problémát Az egyik, amikor ismert cukorbeteg lesz terhes. Ez veszélyeztetett terhességet jelent, ideális kimenetel csak akkor várható, ha a terhesség előre tervezett, és a megelőző időszakban, majd a terhesség során mindvégig közel normális anyagcsere-állapotot sikerül biztosítani. Sokkal több, a várandósok 7-8 százalékát érintő állapot az úgynevezett terhességi diabétesz, amikor a cukoranyagcsere zavara a terhesség során lép fel — fejtette ki dr. Gyimesi András. A Réthy kórház belgyógyász főorvosa közölte, időben fel kell ismerni ezt az állapotot, ezért a terhesség 24-28. hetében minden terhesnél cukorterhelésre van szükség.
A kiszűrt esetekben a szülésig szoros diabetológiai követés, diéta, adott esetben inzulinadás is szükséges. Nem megfelelően kezelt állapotban ugyanis az anya normálisnál magasabb vércukorszintje a magzat hasnyálmirigyét fokozott inzulin-elválasztásra serkenti, így az újszülött nagy súlyú, ám éretlen lehet, melynek jó néhány szülés körüli kockázata van. Ezek a gyermekek később hajlamosak lehetnek elhízásra, akár a cukoranyagcsere zavarára is.