• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Ötszörösére nőtt a szifilisszel fertőzöttek száma

Lapszemle Forrás: Magyar Nemzet

Betegségek majma - így nevezik az orvosok a szifiliszt, ugyanis számos kór tüneteit produkálhatja.

Sokan azt gondolják, hogy ma már nem létezik, kiveszett, letűnt korok betegsége. A feltételezést alátámasztja az is, hogy az 50-es években, miután bevezették a kötelező penicillinkezelést, a vérbaj visszaszorult, már csak egy-két esetet diagnosztizáltak évente. A 90-es években azonban újra támadni kezdett. A betegség a volt Szovjetunió tagállamainak területéről indult hódító útjára. A járvány pár év alatt begyűrűzött Nyugat-Európába, majd Amerikába is.

Magyarországon 1994-95-ben még száz alatt volt a diagnosztizált esetek száma, míg ma ötszáz feletti. A fővárosban a Semmelweis Egyetem Bőr- és Nemikórtani Klinikán kezelik a szifiliszes, a gonorrhoeás (kankó, tripper) és egyéb nemi betegségekkel küzdő pácienseket. Sok szifiliszes beteg nem is sejti, hogy a vérében megtalálható a Treponema pallidum baktérium, ami a vérbaj okozója.

- Az STD Centrumba érkező szifiliszes betegek ötvenöt százalékát tünetmentes, fertőző állapotban diagnosztizáljuk - magyarázta Ványai Katinka, az STD Centrum vezetőhelyettese. - A betegség első stádiumában, mintegy három héttel a fertőzés után, seb alakulhat ki a nyálkahártyán vagy a nemi szerven, ami spontán elmúlik. Két hónap elteltével, a második stádiumban, a törzsön, a karokon nem viszkető, szimmetrikus kiütések jelentkeznek - teszi hozzá a szakorvos. Felvetül a kérdés: hogyan jöhet rá valaki arra, hogy szifiliszes? Hiszen a sebek, a kiütések spontán eltűnnek.

- A betegséget a háziorvos is felismerheti, de véradásnál, terhes kismamák rutinellenőrzése során is kiderülhet. Vannak olyan érintettek, akik tudatosan élnek, sejtik, hogy a nemi orientációjuk miatt rizikócsoportba tartoznak - mondja az orvos. Hozzáteszi, a legtöbb fertőzött a homoszexuálisok köréből kerül ki, illetve azok is érintettek, akik gyakran váltják partnerüket. Az intravénás droghasználók is fertőzöttek lehetnek, és kevesen tudják, hogy extragenitális átvitellel, azaz orális, anális szex útján is elkapható a szifilisz -hangsúlyozza a szakorvos.

- Szív-érrendszert is megfertőző szifiliszt nem tapasztaltunk az elmúlt öt évben, de idegrendszerit igen - magyarázza Pónyai Katinka, aki felhívja a figyelmet arra, ha a betegség elharapódzik, epilepsziát, személyiségváltozást, dühkitörést, depressziót, demenciát, bénulást, reflexcsökkenést okozhat. A szifilisz penicillinnel hatásosan gyógyítható, ezt általában izomba, vagy intravénásán adják be a betegeknek. A klasszikus, tünetmentes szifilisz kezelése három hétig tartó kúrával befejeződik, de az utógondozás még két évig eltart, azaz negyed-, majd féléves periódusokban vérvétel útján ellenőrzik az egykori betegeket. A probléma viszont az, hogy sokan nem járnak vissza az utógondozásra.

A szakorvos szerint az STD betegségek magatartás-betegségnek számítanak, azaz általában egyfajta viselkedésforma következménye a fertőződés. - Kivételek azonban a szifiliszes betegek között is vannak, akikhez úgymond hazaviszik a betegséget. A szifiliszből kigyógyultak esetében azonban gyakori a visszafertőződés, ugyanis kevesen hagynak fel a korábbi életvitelükkel - teszi hozzá. A szifilisz tehát a penicillintől elmúlik, de a szövődmények tartósak. A szakorvostól elmondta, egyre több az olyan beteg, aki HIV-fertőzöttként lesz szifiliszes.

- A Szent László Kórház immunológiai osztályán gondozott HIV-betegek között, a 2005 és 2009 közötti időszakban 69 esetben diagnosztizált az STD Centrum szifiliszt, 32 esetben első fertőzésként, míg 34 esetben már volt szifilisze a betegnek, és újrafertőződött - mondja Pónyai Katinka, aki hozzáteszi, a HIV vírus megváltoztatja a szifilisz kimenetelét is, azaz a beteg sokkal gyorsabban jut el az idegrendszeri szövődményekkel járó stádiumig. A szifilisz nemi úton, vérrel és szoptatás útján is terjed.