Az otthonszülés iránti igényt nem utolsósorban a hazai kórházi gyakorlat is erősíti.
A szülés nem veszélytelen: néha sajnos halállal zárul, ami történhet otthon, de kórházban is. Az otthon szülés előnyei Novák Julianna, a Magyarországi Dúlák Egyesületének elnökhelyettese szerint egyértelműek: - Az anya dönthet: többek között abban, hogy gyermeke világra hozatalakor ki legyen, illetve ki ne legyen jelen, mi történjen, mi ne történjen. Dönthet abban is, hogy őt magát ne vessék alá rutineljárásoknak, gyermekét pedig ne vigyék el mellőle egy pillanatra sem, és rajta se végezzenek felesleges és ezzel együtt gyakran fájdalmas vizsgálatokat.
Novák Julianna szerint az otthonszülés iránti igényt nem utolsósorban a hazai kórházi gyakorlat is erősíti: a hazai egészségügyi intézményekben nincs lehetőség beavatkozások nélkül, háborítatlanul életet adni a gyermeknek. - A nők mintegy nyolcvan százaléka a világon mindenütt képes lenne megszülni a babáját mindenféle műszeres beavatkozás nélkül - hivatkozott az Egészségügyi Világszervezet 1985-ös ajánlásaira. - Sőt, orvosra nem is lenne szükség az élettani, normál szüléseknél. Ehhez képest most kötelező nálunk az orvosi jelenlét. A szülésznők pedig az orvosok alárendeltjei, csak azt tehetik, amit mondanak nekik. Ellentétben a korábban nálunk is működő, önálló döntési jogkörrel rendelkező bábákkal.
- Minden szülésnek van valamilyen rizikófaktora - jelentette ki dr. Répásy István. A szekszárdi Balassa János kórház szülészeti-nőgyógyászati osztályának osztályvezető főorvosa szerint ez a rizikófaktor otthoni világra hozatal esetén magasabb, mint a kórházban. Még az olyan fejlett országban is, mint Hollandia, ahol a magyarországi esetszámhoz képest jóval gyakoribb az otthon szülés. - Valóban, régen is lehetett és ma is lehet szülni otthon - állapította meg az osztályvezető. - De én, s ezt mint gyakorló orvos jelentem ki, biztos, hogy nem vállalnám az otthon szülés rizikóját.