Áprilistól megnyílhatnak az első születésházak Magyarországon, Baranyában esély sincs az otthonszülésre.
Ezekben hozhatják világra gyermeküket azok, akik nem akarnak kórházba menni, viszont otthonuk sem felel meg a vonatkozó rendeletnek. - Az otthonszülés nem kerül be az egészségügyi ellátási rendszerbe, ez pedig azt jelenti, hogy azt a tb nem támogatja - mondta dr. Bodrogi Bea, a Napvilág Születésház jogásza. Tb-támogatás nélkül a szerényebb anyagi körülmények között élők nem tudják előteremteni az anyagiakat az otthon szüléshez. Megfizethetetlen lesz ugyanis számukra. Csak egy szűk elit rétegnek lesz lehetősége intézményen kívül szülni. Holott az otthonszülés előnye éppen az, hogy nincs benne paraszolvencia és olcsóbb, mint bármilyen más, támogatott szülés - folytatta.
- A rendelet másik problémája, hogy ütközik az uniós irányelvekkel. A szülést kísérhetik ugyan szülésznők, míg a várandósságot nem. A terhesgondozást továbbra is az orvosok végzik. Nem értjük viszont, hogy a problémamentes várandósságot miért nem kísérhetik bábák is az orvosok mellett. Így, aki az otthon zülést fogja választani, ki kell fizetnie annak költségei mellett az orvoshoz járás költségeit is. A szülészet feletti orvos-kontroll tehát továbbra is működik, bár a megindult folyamatok a reform irányába mutatnak.
Az otthon szülésről szóló vita ugyanis nem kizárólag az „otthonról", tehát a szülés helyszínéről szól, hanem hatalomról, érdekekről, és nem mellékesen a szülészeti reform szükségességéről - fűzte hozzá. Dr. Emődi Sándor, a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Hetényi Géza Kórház-Rendelőintézet szülész-nőgyógyász szakorvosa szerint felelőtlenség az anya és a gyermeket vállaló pár részéről az otthonszülés. Mint mondta, a fő veszélye, hogy otthon nem adottak a személyi és tárgyi feltételek a méhen belüli magzat állapotának megítélésére, s ez a szülés alatti magzati károsodás lehetőségét teremti meg. - Ha valaki otthon szülés levezetését vállalja és ezeket az eszközöket biztosítja, akkor sem adott annak a lehetősége, hogy a hirtelen bekövetkező magzati állapotromlás esetén a szülés gyors befejezését biztosítja - nyilatkozta.
- Jelenleg nincs információnk arra vonatkozóan, hogy Szolnokon, vagy a megyében születésház nyitását terveznék — közölte dr. Bene Ildikó, a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Hetényi Géza Kórház-Rendelőintézet főigazgató főorvosa. - Az ennek kialakítására, működtetésére vonatkozó pontos törvényi szabályozás sem áll még rendelkezésre. A szakmai egyeztetés már lezajlott. Egyes szakmai vélemények szerint az otthon zülés nem nyújtja és nem nyújthatja a mai kornak megfelelő biztonságot az anya és újszülöttje számára. A tervezet szerint a kórházon kívüli szülést az Országos Egészségbiztosítási Pénztár nem támogatja. Az intézményen kívüli nem OEP-finanszírozott szülészeti tevékenység mesterséges tarifáit valószínűleg a piac gazdasági szabályai fogják kialakítani.
Az otthonszülés kivételes lehetősége
Szülészek, érintettek egyaránt örülnek annak, hogy végre törvény szabályozza az otthonszülést. Azonban, ha végignézzük a szükséges feltételeket, hamar kiderül, hogy kevesek kiváltsága lesz az otthonszülés lehetősége, ugyanis egyelőre alig akad az ilyen szülés levezetésére vállalkozó szakember. Dr. Bódis József, a Pécsi Tudományegyetem rektora, szülészprofesszor szerint mindenesetre jó, hogy végre megnyílt a jogi lehetőség. A szakma ugyan nem javasolja, de eztán minden orvos kötelessége, hogy kérésre tájékoztassa a várandós anyát: megpróbálhatja-e az otthon szülést, avagy valamilyen okok miatt egyáltalán nem ajánlják neki - akár az anya, akár a születendő gyermek érdekében.
Bódis professzor jelenleg nem tud a környezetében olyan kollégájáról, aki az otthonszülés levezetését felvállalná. A rendelet azt is kimondja, hogy otthonszülés ott végezhető, ahol a körzetben húsz percen belül elérhető háttérkórház van. Mivel azonban a kórháznak rendelkeznie kell olyan szülészeti és újszülöttellátást nyújtó fekvőbetegosztállyal is, amelyet az OEP finanszíroz, így Baranyában csak a pécsi szülészeti klinika, illetve a mohácsi és szigetvári kórház alkalmas háttérintézetnek.
Dr. Tánczos Frigyes, a Komló Egészségcentrum Nonprofit Kft főigazgatója megerősítette fa eltételezést, hogy ezért például Komlón és a környék településein élőknek esélyük sincs az otthonszülésre, de hasonló a helyzet Siklós körzetében. Dr. Buda Péter regionális mentőfőorvos mindehhez hozzátette, hogy az utak minőségét és az időjárási körülményeket figyelembe véve - például hóvihar tombol -, legfeljebb ha 15-18 kilométeres körzetből érhet be a rohammentő húsz perc alatt a pécsi, mohácsi és szigetvári szülészetekre, amiből kiolvasható, hogy még szűkebb az otthonszülés lehetősége Baranyában.