• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Óvatos egészségügyi reform

Lapszemle Forrás: Világgazdaság

A kormány elé kerülő terv nem számol kórházkarcsúsítással, bővítené a szakrendelőket, megváltoztatná az orvosképzést.

Nem lesz gazdasági társaság, de a megyék helyett régiókra épül az új egészségbiztosító - mondta el Székely Tamás miniszter a Világgzadaságnak adott interjúban. A kormány elé kerülő terv nem számol kórházkarcsúsítással, bővítené a szakrendelőket, megváltoztatná az orvosképzést. E hónap végén döntenek az intézmények átalakításáról, a kórházi teljesítmények korlátozásáról a most készülő felmérés után határoznak majd – közölte a szaktárca vezetője.

Székely kifejtette a lapnak, komplett anyagot készített az Egészségügyi Minisztérium, amely az egészségbiztosító és az ágazat fejlesztését, átalakítását tartalmazza. Olyan biztosítási modellt dolgoztak ki, amelyben megmarad az egy egészségbiztosító, de a hét régiónak megfelelően szerveződik. Így kezelhetők a legjobban a területi egyenlőtlenségek, megteremtődhet az esélyegyenlőség a gyógyításban. Elképzelésük szerint a megyékben és kistérségekben ügyfélszolgálatokat hoznának létre, hogy a biztosítottak a lakóhelyükhöz közel vehessék igénybe az egészségügyi szolgáltatásokat, valamint a pénzbeli ellátásokkal kapcsolatos ügyek intézését. Ez előnyös a betegeknek s költségkímélő a biztosítónak. Szükség lesz a hozzáférési és az ellátás minőségét garantáló jogszabályok megalkotására.

A terveik szerint az új biztosító 2009. január 1-jétől kezdi meg a működését, nem alakítják gazdasági társasággá. Az új biztosító szerződéskötési kötelezettsége a jelenleginél valóban lazább lesz, de az ellenőrzési funkciója erősödik. Szakmai egyeztetéseket folytatnak a Magyar Kórházszövetséggel, az Egészségügyi Gazdasági Vezetők Egyesületével és a többi szakmai szervezettel. Megállapodtak abban, hogy először közösen felmérjük a kórházak gazdálkodási helyzetét.

Az Alkotmánybíróság a gyógyszercégek orvoslátogatóira kivetett évi ötmillió forint regisztrációs díjat eltörölte, melyet tudomásul vett a minisztérium, de nincs még döntés arról, hogy milyen formában pótolják a tb-kasszából kiesett összeget. Az eddig eltöltött két hónap után úgy látja, sok a területen a feszültség, de megpróbál mindenkivel egyeztetni, s ha lehet, konszenzussal meghozni a döntéseket.