A mintegy 10 100 méternyi betegdokumentáció és a 13 400 méter egyéb iratanyag egyelőre dobozokban, az EKI raktárában hever.
A hét végén elkészül három, még 2007-ben bezárt kórház – az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet, Svábhegyi Gyermekkórház és az Országos Gyógyintézeti Központ – értékesebbnek vélt ingóságairól a szakértői vélemény. A hagyaték között van egy valódi Bösendorfer zongora, egy tizennyolcadik századi faragott, aranylemezekkel borított falióra és egy kézzel faragott kombinált szekrény - mondta el a Világgazdaságnak Kárpáti Zsuzsanna, az Egészségügyi Készletgazdálkodási Intézet (EKI) főigazgatója.
A bezárt intézmények ingóságainak számbavételét és értékesítését az Egészségügyi Minisztérium az EKI-re bízta. Emellett az Intézet feladatai között szerepel még a betegdokumentumok raktározása és az ingatlanok átadása a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt.-nek.
A mintegy 10 100 méternyi betegdokumentáció és a 13 400 méter egyéb iratanyag egyelőre dobozokban az EKI raktárában hever, nincs pénz az elsődleges dokumentálásra sem. Pedig legalább idő- vagy ábécérendbe kellene sorolni, hogy megmeneküljenek az enyészettől, hiszen ötven évig meg kell őrizni azokat - véli a főigazgató asszony.
A bezárt kórházak könyvtárainak anyagát - az egészségügyi és az oktatási tárca felügyelete mellett - a hozzájuk szakmailag közel álló intézmények, az Országos Idegsebészeti Intézet, a Heim Pál Gyermekkórház kapta. A nagy értékű ingóságok többsége árveréssel, 49 millió forint értékben gazdára lelt más kórházakban és rendelőkben, csak kevés maradt raktáron, azok többsége leselejtezésre vár.
Ám a műkincsgyanús darabokat szakértők kezébe adta az EKI, az ő véleményük alapján dönt az egészségügyi ágazat vezetése azok sorsáról. Vélhetően a Semmelweis Orvostörténeti Múzeumnak ajánlják majd föl, a tömegcikkeket pedig értékesítik.