• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Patikusok: Kikényszerített adásvétel

Lapszemle Forrás: Népszabadság Online

Közpénzből lesz magánvagyon, immáron másodszor.

Nagy-nagy nemzeti ajándékot ígért Orbán Viktor miniszterelnök a patikusoknak szombaton, amikor a kamara vezetőivel találkozva felajánlotta, hogy az adófizetők késleltetett visszafizetésű kedvezményes hitellel támogatják a gyógyszerészek üzletrészszerzését. Óvatos becslések szerint is a kormányfői gesztus minimum százmilliárd forintnyi közpénz megmozdítását teheti szükségessé - világítja meg a tényeket a Népszabadság.

Magyarország érdeke, hogy a gyógyszertárak a patikusok tulajdonában legyenek" – mondta a kormányfő az MTI tudósítása szerint szombaton a Magyar Gyógyszerészi Kamara vezetőségével folytatott konzultáció után. Hozzátette: vállalta, hogy az állam „megteremti a pénzügyi alapot a patikusok számára, hogy visszavásárolhassák, reményei szerint gyorsabban, mint tervezik, a patikák többségét". Az alap kereteiről tárgyalásokat kezdenek az érdekképviselettel. A miniszterelnök, mint mondta, támogatott, hosszú lejáratú, alacsony kamatozású, türelmi idővel induló kölcsönt ajánlana az érintett gyógyszerészeknek.

Az Orbán-kormány az első intézkedései között számolta fel a patikaliberalizációt, az erről szóló törvény szerint pedig 2017. január elsejéig minden patikában az ott dolgozó gyógyszerésznek kellene birtokolnia a vállalkozás 51 százalékát, méghozzá oly módon, hogy az első 25 százalékos tulajdonrészt 2014 januárjáig meg kell szerezniük az érintetteknek. E szabályozás szerint egy gyógyszerésznek csak egyetlen patikája lehet a jövőben, így mindazoknak, akiknek több gyógyszertárban van tulajdonrészük, azt el kell adniuk. Hasonló tulajdonrész-eladásra kényszeríti a jogszabály a patikaláncok tulajdonosait is. Amely patikavállalkozásban határidőre nem történik meg a tulajdonrész átrendezése, azt bezárják.

A Népszabadság úgy tudja: mintegy 800-1200 patikavállalkozást – zömében láncban működtetett gyógyszertárat – érinthet a kényszereladás. Köztük sok olyan tulajdonrész is van, amelyet egyszer már az ott dolgozó patikus maga adott el a jelenlegi működtetőjének. Most viszont ismét visszavásárolhatná a rendszerváltáskor egyszer már ingyenesen megkapott és egyszer már értékesített üzletrészét.

Kikényszerített adásvételnek, a magyar családi vállalkozások és a magántulajdon elleni támadásnak ítéli mindezt Harmatha Levente pécsi gyógyszerész. A kilenc patikából álló családi vállalkozás tulajdonosa meglehetősen furcsállja, hogy mindezt ráadásul az adófizetőkkel finanszíroztatná a kormány. A lap kérdésére úgy fogalmazott: ennyi erővel a lovardákat a lovászoknak, a kórházakat meg az orvosoknak kéne átadni hasonló módon.

Mint mondta, fölháborítja, hogy a jogszabálytervezet arra kötelezné, hogy adja el a patikáit. Ez ahhoz hasonlít, mintha valakit arra kérnének, hogy mondjon le a lakása, a nyaralója, tehát a vagyona 51 százalékáról egy olyan helyzetben, amikor az sem biztos, hogy piaci árat kérhet érte. Hiszen megegyezési kényszer van, ha nem sikerül az árról megalkudniuk, visszavonják a működtetési engedélyt. Szerinte az egész semmi egyébre nem jó, mint hogy bezárjon több száz patika, és ezzel nagyobb jövedelemhez jussanak a többiek.